Przejdź do sklepu brw.pl

Welurowe fotele hitem roku 2020!

Czytaj
17.01.2020

Welurowe fotele hitem roku 2020!

Miękkie, delikatne lśniące, welurowe tkaniny to zdecydowany hit, który utrzymuje się już od kilku sezonów.

 

Welur to materiał, który z impetem wkroczył na salony już w 2019. Obecnie jest to jeden z największych hitów aranżacyjnych. Znajdziesz go  w  postaci dodatków, tapet na ścianach, dywanów oraz mebli tapicerowanych. Jak wykorzystać i zaaranżować te ostatnie, jakie kolory wybierać i do jakich wnętrz będą pasować?

 

Czy charakteryzuje się welur?

Welur należy do grupy materiałów zwanych pluszami (podobnie jak aksamit). To tkanina pokryta z jednej strony miękkim w dotyku krótkim meszkiem, który zachwyca satynowym połyskiem, podszewka natomiast jest gładka i matowa.

Tkanina ta pochodzi z Indii, a do Europy dotarła około XII wieku. Co ciekawe w Polsce welur pojawił się pół wieku później i uznawany był za materiał szlachetny. Wykorzystywany był do szycia eleganckich strojów dla arystokracji i duchownych. Od czasów średniowiecza zaczęto go wykorzystywać do produkcji zasłon oraz tapicerowanych mebli.

Ta miękka tkanina kojarzy się z elegancją i dobrym smakiem. Tworzy przytulny klimat, zachęcający do chwili relaksu. Warto również podkreślić, że welurowe obicia są niezwykle trwałe. Tradycyjny splot gwarantuje dobry stan mebla na długie lata.

Jeżeli miałeś okazje „spotkać się” już z welurem, zapewne wiesz, że jest to  miękki i niezwykle przyjemny w dotyku materiał. Sprawia, że wnętrze nabiera posmaku luksusu, eleganckiego sznytu i szczypty ekstrawagancji. Warto również podkreślić, że jest to tkanina łatwa do utrzymania w czystości ze względu na swoje lekkie właściwości hydrofobowe.

Przeczytaj również nasz wpis: Miękka strona weluru

 

Czy aksamit i welur to to samo?

Często możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że welur i aksamit to ten sam materiał. Prawda jest jednak inna.  Ich cechą wspólną jest jedynie miękkie włosie. Różnica polega jednak na długość szczeciny oraz metodzie wytwarzania tkaniny.

 

Welurowy fotel – must have tego sezonu!

W tym sezonie potencjał welurów będzie w pełni wykorzystywany. Projektanci wnętrz zainspirowani kolekcjami słynnych kreatorów mody, takich jak Gucci czy Alexander McQueen sprawią, że ta niezwykłą tkanina stanie się aranżacyjnym hitem 2020. Dlatego absolutnym must have będą meble z welurową tapicerką!

Sofa Tulum i fotel Pemba
Sofa Tulum i fotel Pemba

 

Welur to materiał, który doskonale prezentuje się także na krzesłach, pufach, podnóżkach czy szezlongach – najlepiej w mocnych, nasyconych barwach. Takie dodatki z pewnością zwrócą na siebie uwagę i wyróżnią się na tle całej aranżacji.

Niezwykle modne będą welurowe fotele do salonu, koniecznie w nasyconych barwach takich jak: czerwień, fuksja czy indygo. Obicia z miękkiego materiału doskonale prezentują się też w ciemnej kolorystyce utrzymanej w tonacji granatu, burgundu, bordo i butelkowej zieleni.

Welurowy fotel Casey

 

Wciąż modne są także żywe barwy, takie jak: kobalt, jaskrawy fiolet i turkus. We wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym nie będzie mogło za to zabraknąć cieplejszych odcieni takich jak musztarda, brąz czy miodowy.

 

Z czym łączyć welurowe obicia?

Materiał taki jak welur doskonale koresponduje z innymi tkaninami o miękkiej fakturze. Wspaniale komponuje się również z metalem, drewnem, kamieniami szlachetnymi i szkłem. Takie zestawienia budują nastrojowy i tajemniczy klimat we wnętrzu, a także wydobywają jego wszelkie walory.

Welurowe fotele nabiorą jeszcze większego powabu w otoczeniu dodatków odbijających światło. Ustaw koło nich błyszczący świecznik lub dekoracyjną figurkę, a wzajemnie się dopełnią i dodadzą wnętrzu charakteru.

 

Shell armchairs, czyli fotel-muszelka

Shell armchairs, tak w świecie designerskim nazywane są „fotele muszelki”.  Posiadają one głębokie siedzisko oraz cienkie, metalowe lub drewniane nóżki.

Fotel Amorino idealnie będzie pasować do konsolki w stylu glamour

 

Ich największym atutem jest obicie – tapicerowane, przeszywane w pionowe pasy, z których każdy zakończony jest półkolem. Ozdobnie wygięte przypomina kształt muszli małży. Pomimo mocnego dekoracyjnego designu, ten typ mebli wygląda bardzo elegancko.

Fotel Susa

 

Welurowy fotel w każdym stylu

Jeżeli jesteś miłośnikiem stylu glamour lub chesterfield, welurowe fotele będą dla Ciebie rozwiązaniem idealnym. Meble pokryte tym materiałem to synonim szyku i dobrego smaku, wnoszą do wnętrza zupełnie nową jakość. Sprawiają, że pomieszczeni staje się przytulniejsze i bardziej wytworne. W takim klimacie pięknie i elegancko prezentować będzie się np. ciemny zielony lub nawet czarny fotel.

Fotele z welurową tapicerką możesz postawić w każdym pomieszczeniu: salonie, kuchni, sypialni czy pokoju młodzieżowym. Pamiętaj jednak, że nie należy przesadzać, ponieważ welurowe meble najlepiej wyglądać będą pojedynczo lub w duecie.

Fotel Clark i pufa Lafu

 

Wydawać by się mogło, że welurowe fotele pasują jedynie do wnętrz pełnych blichtru i przepychu. Nic bardziej mylnego! Równie dobrze sprawdzą się we wnętrzach industrialnych. Miła w dotyku tkanina wprowadzi do nich nieco ciepłego i przyjemnego klimatu.

Fotel z weluru możesz ustawić również w minimalistycznym czy skandynawskim salonie. Co więcej – welwet, który jest klasykiem nowojorskich apartamentów, doskonale sprawdzi się również we wnętrzach urządzonych w stylu hampton.

W salonie utrzymanym w tej stylistyce pięknie prezentować się będą modele w jasnych, pastelowych odcieniach. Ich szlachetny charakter świetnie podkreślą na przykład złote detale.

Warto rozważyć odświeżenie wnętrza innymi welurowymi dodatkami. Mogą to być poduszki, zasłony czy pledy. Akcenty tego typu idealnie odnajdą się w każdej przestrzeni i dodadzą wnętrzu przytulności.

Przeczytaj też nasz artykuł: 7 sposobów na zastosowanie poduszek

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0