Przejdź do sklepu brw.pl

Wenus i Mars urządzają wspólne mieszkanie

Czytaj
26.05.2020

Wenus i Mars urządzają wspólne mieszkanie

Ona kocha styl eklektyczny z mnóstwem wnętrzarskich „perełek”, on odnajduje się w surowym, nowoczesnym klimacie… Ona jest miłośniczką ceramicznych wazonów i kolorowych poduszek, on najchętniej ograniczyłby ilość dodatków do minimum… Jak urządzić wspólne mieszkanie, które będzie konsensusem pomiędzy Waszymi preferencjami?

Family Line Hamper

 

Dwupokojowe mieszkanie i dwubiegunowe preferencje wnętrzarskie 

Mieszkanie dwupokojowe to klasyczny model pierwszego własnego mieszkania, którego dorabiają się młode pary. Przed kupnem mieszkania najczęściej dochodzi do oceny tego, czy planujemy powiększenie rodziny, czy w przypadku wizyty gości będziemy mogli mieć osobne pokoje i zapewnić im komfort, a także jak często chcemy kogoś do siebie zapraszać. W przypadku par wydaje się, że zakup mieszkania to początek wspaniałej wspólnej drogi – w końcu odpowiednie warunki do wspólnego życia. Jednak małe mieszkanie – a takie zazwyczaj pojawia się na początek – to również spore wyzwanie aranżacyjne. Przy jego urządzaniu należy pamiętać o wzajemnych potrzebach, by nie stało się kością niezgody.

Urządzanie mieszkania, wybieranie mebli i dodatków niegdyś było domeną kobiety. Dziś panowie coraz częściej angażują się w aranżowanie wnętrz i nie zdają się jedynie na gust partnerek. Bywa , że pierwsze wspólne mieszkanie staje się areną sporów i walki o wpływy – ścierają się tu osobiste przyzwyczajenia i upodobania. Kupić mieszkanie to jedno, jednak mieszkanie urządzić… Są jednak sposoby na to, jak urządzić mały pokój dla pary  i wyjść z pierwszego remontu bez uszczerbku dla związku. Co więcej – wicie wspólnego gniazdka może jeszcze bardziej zbliżyć zakochanych. Kluczem jest sztuka kompromisu.

 

Pierwszy wspólny krok przy urządzaniu mieszkania – ustalenie możliwości

Podstawą urządzania mieszkania – zwłaszcza wtedy, gdy jest to małe mieszkanie – jest stworzenie ogólnego planu: gdzie znajdzie się pokój dzienny, a gdzie sypialnia, jaka kolorystyka będzie dominować we wnętrzach, jakie sprzęty i meble trzeba zakupić w pierwszej kolejności. Jeśli dostępny jest jakikolwiek dodatkowy pokój, to na co go przeznaczyć? Powinniście wziąć pod uwagę przede wszystkim układ i kształt pomieszczeń, metraż i ekspozycję mieszkania – to te czynniki w wielu przypadkach narzucają pewne rozwiązania.

Urządzacie się w kawalerce i nie macie pojęcia, jak to zorganizować? Kwestia tego, jak urządzić mały pokój dla pary, rozbija się przede wszystkim o możliwości i funkcjonalność – gusta odchodzą na drugi plan. Wspólnie zastanówcie się nad rozwiązaniem takich problemów, jak odseparowanie przestrzeni dziennej od nocnej, brak miejsca do przechowywania czy słabe oświetlenie. Od koncepcji stylistycznych ważniejsze jest to, aby sprzęty były praktyczne, a zastosowane rozwiązania ułatwiały wspólne życie. Jeden pokój może przy dobrym planie stać się naprawdę wygodną i funkcjonalną przestrzenią.

Pojemna szafa Wektra
Pojemna szafa Wektra o neutralnym designie jest idealna do małego mieszkania dla dwojga

 

Małe mieszkanie a różne potrzeby

Następnie weźcie pod uwagę swoje osobiste potrzeby – może to być spokojne miejsce do pracy, kawałek podłogi do ćwiczeń, szafka na narzędzia czy kolekcję płyt, prywatna przestrzeń dla relaksu, itp.  Zbilansowanie potrzeb z dostępną przestrzenią pozwoli nakreślić szablon, do którego następnie będziecie dopasowywać bardziej indywidualne rozwiązania. Dopiero potem przyjdzie czas na wybór konkretnych mebli i sprzętów. Jeśli metraż Was ogranicza, porozmawiajcie o tym, z czego jesteście w stanie zrezygnować, a z czego nie.

Już na tym etapie – przy początkach urządzania nieruchomości – zaczniecie też pracować nad sprawną komunikacją. Razem usiądziecie i przedyskutujecie poszczególne kwestie, razem ustalicie priorytety. Lepiej poznacie swoje gusta, dowiecie się, w jakich kwestiach się zgadzacie, a w jakich trzeba będzie wypracować kompromis.

Przestrzeń wspólna a przestrzeń prywatna

Jeśli macie taką możliwość, podzielcie się przestrzenią – niech salon będzie częścią wspólną, ale każde z Was niech będzie miało do dyspozycji własny kąt. Przykładowo – ona może zaanektować kącik do czytania w sypialni (wystarczy wygodny fotel z podnóżkiem, lampa i regał na książki), z kolei on może stworzyć swój „azyl” w gabinecie lub salonie, gdzie będzie miał swój sprzęt gamingowy czy stół do majsterkowania. Wystrój prywatnych przestrzeni omówcie razem, aby nie doprowadzić do chaosu stylistycznego w mieszkaniu. Pokoje można urządzić tak, by prywatne przestrzenie nie kolidowały z tymi wspólnymi.

Fotel Saura
Fotel Saura – stwórz swój prywatny kącik do relaksu we wspólnym mieszkaniu

 

Oczywiście nie zawsze do dyspozycji jest tyle pomieszczeń, by każdy z domowników mógł zaaranżować swój prywatny kąt – jak urządzić mały pokój dla pary, w którym będzie przestrzeń i dla Niej, i dla Niego? Możecie wstawić duży regał pełniący funkcję przepierzenia, za którym stworzycie kącik do pracy, grania czy twórczego hobby.

Bez względu na metraż, mieszkanie trzeba urządzać wspólnie – ważne jednak, by każda ze stron mogła przemycić do niego coś osobistego. Jak urządzić mały pokój dla pary? Warto wypracować kompromis. On godzi się na toaletkę z szufladami na kobiece skarby i dużą szafkę na buty, ona nie ma nic przeciwko instalacji kina domowego i kolekcji płyt – i tak dalej.

Trzeba zatroszczyć się też o miejsce do przechowywania rzeczy osobistych – dokumentów czy pamiątek. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku różnego rodzaju pojemniki i pudełka, organizery czy eleganckie kosze. Niech każde z Was ma własne pojemniki i osobne miejsce do ich przechowywania (regał, duża komoda, wierzch szafy). Wspólne mieszkanie nie oznacza bowiem całkowitej rezygnacji z pewnej niezależności i przestrzeni intymnej.

Koszyk Brisen
Kosze i kartonowe pudełka ułatwią segregowanie swoich rzeczy

 

Styl eklektyczny – sposób na kompromis

Często zdarza się, że osoby, które decydują się razem iść przez życie, mają nie tylko podobne życiowe priorytety, ale także pokrywające się gusta i oczekiwania wobec wspólnego mieszkania. Jeśli w Waszej sytuacji jest inaczej i zupełnie nie potraficie się zgodzić, czy meble w salonie powinny być proste i pozbawione uchwytów, czy też klasycznie dekorowane i koniecznie z dużą ilością zakamarków – dobrym rozwiązaniem okaże się styl eklektyczny.

Jego głównym założeniem jest łączenie różnych faktur, materiałów wykończeniowych i koncepcji. Styl eklektyczny w meblach przejawia się zestawieniem sprzętów z różnych epok i trendów – przykładowo, możecie mieć gładkie, nowoczesne szafki kuchni, ale w jadalni drewniany stół po babci i tradycyjne krzesła.

Styl eklektyczny w meblach jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwala połączyć wyposażenie, które każde z Was już posiada. Można na przykład zamontować w salonie surowe, proste regały i szafki (które należą do Niego), a następnie połączyć je z elegancką sofą w welwetowej tapicerce i fotelem typu muszelka (które są Jej własnością). Salon eklektyczny można również stworzyć przez zestawienie masywnych mebli skrzyniowych z „lekkimi” sofami i fotelami na cienkich nóżkach.

Eklektyczne połączenie – designerska Sofa Tulum i masywne meble w klasycznym stylu
Eklektyczne połączenie – designerska Sofa Tulum i masywne meble w klasycznym stylu

 

Styl eklektyczny daje też szerokie pole do popisu dla miłośników różnego rodzaju dodatków. Białe lakierowane meble efektownie prezentują się w towarzystwie dużej liczby ramek, chromowanych figurek i wazonów ze świeżymi kwiatami lub wręcz bogato zdobionych elementów w stylu glamour. Z kolei klasyczne, drewniane meble pięknie korespondują ze sztukateriami, eleganckimi lampami stołowymi i dużymi obrazami.

Po co więc ograniczać się do jednej estetyki, skoro styl eklektyczny daje pole do eksperymentów, a jednocześnie pozwala zachować spójność i pogodzić różne upodobania? Jeśli macie duży salon, eklektyczny wystrój nie będzie Was przytłaczał, nawet jeśli zestawicie „betonową” ściankę TV z modną tapetą w duże kwiaty.

 

I żyli długo, i szczęśliwie…

Urządzanie mieszkania wiąże się z wieloma stresującymi sytuacjami, które mogą sprawić, że partnerzy będą mieć trudność z zapanowaniem nad emocjami. Jednak wypracowane podczas remontu kompromisy zaowocują w przyszłości – sprawią, że lepiej poznacie swoje potrzeby i priorytety. Zamiast kłótni „na noże”, warto prowadzić dyskusje, podczas których każde z Was przedstawi swoje racje, a jednocześnie weźmie pod uwagę zdanie drugiej osoby. Dzięki temu mała nieruchomość rozkwitnie, a Wy przekonacie się, że długi proces podejmowania wspólnych decyzji to coś, co związek cementuje.

Co więcej – kiedy już aranżacja mieszkania zakończy się sukcesem – popatrzycie na swój salon, eklektyczny miks Waszych sprzętów, po czym westchniecie z ulgą i będziecie mogli podziwiać wspólne dzieło, które jeszcze bardziej scementowało Wasz związek.

Jak urządzić mały pokój dla pary, który musi pełnić wiele funkcji naraz? Odpowiedź znajdziesz w artykule: „Jak wydzielić strefy w salonie?”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0