Wersalka, sofa a kanapa: czy są między nimi różnice?
CzytajWersalka, sofa a kanapa: czy są między nimi różnice?
Gdy szukasz mebli tapicerowanych do salonu lub pokoju gościnnego, wcześniej czy później napotkasz ten popularny dylemat. Sofa a kanapa – czym się różnią i co wybrać? Który z tych mebli będzie dla najlepszy do Twojego salonu?
Spis treści:
Sofa, czyli niska, miękka kanapa?
Dziś w większości stacjonarnych oraz internetowych salonów meblowych używa się zamiennie słów „sofa” i „kanapa”. Dla większości z nas są to określenia tych samych mebli, stąd też zanikła pierwotna różnica pomiędzy nimi. Nawet słownik określa „sofę” jako „miękką, niską kanapę”. Tak jest też w sklepie Black Red White, gdzie wśród grupy produktów o nazwie „sofy” znajdziemy zarówno meble wypoczynkowe wyłącznie do siedzenia, jak i te z funkcją spania. I choć dla wygody i uproszczenia używamy obu słów zamiennie, to jednak warto wiedzieć, że tak naprawdę nie są to te same meble. I niektórzy fachowcy mogą robić pomiędzy nimi wyraźne rozróżnienie. Sofa a kanapa – czym właściwie się różnią?
Kanapa – uniwersalny mebel do każdego domu
Trudno sobie wyobrazić tradycyjnie urządzony salon bez kanapy z miękkim siedziskiem. Nazwa tego mebla pochodzi prawdopodobnie od włoskiego słowa “cassapanca”, które oznaczało charakterystyczną dla Italii skrzynię. Był to mebel znany od czasów starożytnych, jednak dopiero w XVII wieku zaczął przypominać pierwowzór dzisiejszej kanapy. Rzemieślnicy rozpoczęli tapicerowanie wieka skrzyni, a z czasem dodali poręcze i oparcie.
Obecnie kanapa najczęściej ma konstrukcję szkieletową. Posiada oparcie sięgające do połowy pleców lub szyi siedzącej na niej osoby. Może pomieścić nawet kilka osób i bardzo często posiada system rozkładania, czyli możliwość wysuwania siedziska i składania oparcia, które tworzą płaszczyznę do spania. Dzięki temu funkcjonuje również jako dodatkowe łóżko. Podobna kanapie jest wersalka, którą można ująć jako mebel pośredni między kanapą, a tapczanem. Zazwyczaj jest przeznaczona dla maksymalnie trzech osób (jeśli chodzi o siedzenie) i stwarza dwa dodatkowe miejsca do spania. Składa się z prostej podstawy w formie skrzyni prostokątnej, która przeznaczona jest do przechowywania pościeli, a także dwóch ram tapicerowanych, które ze skrzynią połączone są metalowymi łącznikami. Ten system rozkładania był najbardziej popularny w starszych projektach mebli wypoczynkowych.
Funkcja spania przydaje się w wielu sytuacjach. Jeśli mieszkasz w kawalerce i nie możesz sobie pozwolić na oddzielną sypialnię, potrzebujesz mebla typu 2w1 – do spania i siedzenia. Dysponujesz oddzielną sypialnią, ale jest maleńka i nie chcesz jej zagracać? Zamiast w łóżko, zainwestuj w kanapę. Twoje mieszkanie jest większe i często przyjeżdżają do Ciebie goście z daleka? Nie baw się w dmuchanie rezerwowego materaca, tylko rozłóż kanapę, na której rodzina czy też znajomi wygodnie się wyśpią. Czym się dokładnie różni kanapa od sofy? Z tej pierwszej może powstać wygodne łóżko!
Kanapa a sofa – jaka jest różnica?
Według historyków designu, sofa pochodzi z kultury tureckiej. To mebel tapicerowany, który w klasycznej formie ma owalne oparcie. Zamiast poręczy pojawiają się najczęściej wałki. Sofa jest nisko zawieszona, przez co idealnie nadaje się do relaksu. Z tego jednak powodu dopiero w XIX wieku weszła na europejskie salony. Do tego czasu stanowiła raczej wyposażenie kobiecych buduarów i sypialni, ponieważ półleżąca pozycja uznawana była za niezgodną z konwenansami.
Dzisiejsze sofy nie zawsze przyjmują finezyjne kształty oparcia. Często wyglądem zbliżają się do kanap, których charakterystyczną cechą jest bazowanie na geometrii. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach to sofy uznawane są za bardziej eleganckie. Głównie z tego powodu, że – w odróżnieniu do kanap – nie posiadają funkcji spania. Dzięki temu mogą przybierać bardziej wymyślne kształty, mieć odsłonięte nóżki i niezagospodarowaną przestrzeń pod siedziskiem. W wykwintnym salonie stylowa sofa w otoczeniu pięknych foteli i designerskiego stolika kawowego będzie prezentować się wyjątkowo efektownie. Taka sofa to również wymarzone miejsce na wieczorny relaks z dobrą książką i filiżanką gorącego earl greya.
Z kolei kanapa umożliwia stworzenie miejsca miejsca do spania i zdecydowanie należy do bardziej wielofunkcyjnych mebli. Po wysunięciu siedziska i położeniu na nie dodatkowej, specjalnie przygotowanej części materaca, powstaje wygodny mebel do spania. Czasem dzieje się tak również po złożeniu oparcia, w zależności od tego, jak kanapa jest skonstruowana.
Co z tą wersalką?
Wersalki to meble, których stałym elementem jest skrzynia na pościel i dwie tapicerowane ramy. Tworzą one siedzisko i oparcie, które mogą zostać rozłożone na płasko. Wersalki często nie posiadają podłokietników, czasem na ich miejscu znajdują ażurowe poręcze. Często spotyka się wersalki z wyprofilowanym siedziskiem, którego krańcowe fragmenty są lekko uniesione.
Ciekawostką jest fakt, że nazwa tego mebla jest charakterystyczna jedynie dla języka polskiego. Główną rolą wersalki jest komfortowe łączenie mebla do siedzenia z funkcją spania. Z tego powodu, nazwa “wersalka” bywa zamiennie stosowana z “kanapą”. Czym się różni sofa od obu tych mebli? Przede wszystkim faktem, że nie możliwości rozłożenia i stworzenia z niej dodatkowego łóżka. W obecnej formie rozpowszechniona znacznie bardziej jest kanapa, chociaż w Polsce niewątpliwie można uznać, że wersalka była jej pierwowzorem.
Kanapy i sofy – które z nich wybrać?
Ograniczona przestrzeń niewielkiego mieszkania wymusza rozwiązania wielofunkcyjne. Kanapa z funkcją spania czy wersalka okażą się idealnym wyborem do Twojego salonu, jeśli często pojawia się potrzeba goszczenia kogoś na noc. Mebel ten sprawdzi się jako siedzisko do oglądania telewizji czy odpoczynku po długim dniu, a dodatkowo zapewni komfortowy nocleg.
Warto pamiętać, że bliskimi „kuzynami” kanapy są cieszące się niesłabnącą popularnością od wielu lat tapicerowane narożniki modułowe. To doskonałe meble rodzinne, które pozwalają na dowolne przestawianie poszczególnych elementów. Część z nich posiada rozkładany mechanizm do spania. Ze względu na spore gabaryty niemal zawsze mogą one posłużyć jako “awaryjny” mebel dla gości.
Jeśli w ocenie posługujemy się przede wszystkim cechami użytkowymi, argumenty przemawiają na korzyść kanapy. Tymczasem sofy sprawdzą się w pomieszczeniach, w których najważniejsze jest komfortowe siedzisko. Ponieważ nie posiadają funkcji spania i nie muszą kryć w sobie systemów do rozkładania, cechują się swego rodzaju wizualną lekkością – jeśli zależy Ci na eleganckim, subtelnym meblu, sofa okaże się doskonałym wyborem. Niewątpliwie oba meble dość istotnie się od siebie różnią, jednak dzięki tej różnorodności każdy może dobrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie odpowiada na jego potrzeby.
Podkreślmy raz jeszcze: jeśli rozmawiając ze sprzedawcą w sklepie meblowym czy znajomymi, będziemy używać wymiennie słów „sofa” i „kanapa”, nie ma obaw, że narazimy się na śmieszność czy niezrozumienie. Natomiast warto wiedzieć, że rozróżnianie obu tych mebli również jest uzasadnione.