Przejdź do sklepu brw.pl

Wiosenne porządki w ogrodzie: krok po kroku

Czytaj
14.04.2020

Wiosenne porządki w ogrodzie: krok po kroku

Wiosenna pogoda zachęca nas to częstszego spędzania czasu na zewnątrz. To również idealny moment na wiosenne porządki w ogródku. Jak zaplanować pracę i od czego najlepiej zacząć? Na to i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule blogowym. Serdecznie zapraszamy do lektury i szukania inspiracji!

Z tego wpisu między innymi dowiesz się:

  • jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie,
  • jak zacząć porządki w ogrodzie na wiosnę,
  • jak przygotować ogród na wiosnę.

 

Wiosenne porządki – cięcie drzew, nawożenie roślin

Wiosenne porządki w ogrodzie to nie tylko zebranie „poziomowych śmieci”, to przede wszystkim zabiegi pielęgnacyjne, dzięki którym nasze rośliny pięknie rosną przez cały rok. Jednak zanim zabierzesz się za przycinanie, przekopywanie i przesadzanie, usiądź i na spokojnie się zastanów.

Porządki w ogrodzie to prawdziwa przyjemność dla ogrodnika. Zaplanowane prace nie powinny być dla Ciebie przykrym obowiązkiem, kojarzącym się chaosem. Dlatego, zanim zabierzesz się do pracy, zaplanuj logiczną kolejność wykonywanych czynności.

 

Przygotowanie narzędzi do pracy w ogrodzie

Porządki w ogródki zawsze rozpoczynaj od przygotowania wszystkich niezbędnych narzędzi. Sprawdź stan techniczny sekatorów, grabi, łopaty, kosiarki i wszystkich innych akcesoriów, z których korzystasz. Wszystkie brudne i zanieczyszczone sprzęty dokładnie wyczyść i wysusz (powstała korozja może powodować liczne choroby i zainfekowania roślin ogrodowych) i zakonserwuj odpowiednimi olejami i środkami.

 

Sprawdź również, czy posiadasz wszystkie odpowiednie sprzęty np. większy sekator do gałęzi, i mniejszy do róż lub drobnych krzewów. Warto również zaopatrzyć się w dwa rodzaje grabi – amerykańskie do liści oraz cięższe, metalowe – do prac ziemnych.

Jeśli sprawdziłeś już wszystkie narzędzia i nadają się one do pracy, możesz śmiało zacząć porządki w ogrodzie: grabienie liści, uprzątnięcie suchych gałęzi, ściąganie zimowych okryw z roślin, pobudzanie trawnika do życia, przygotowywane kompostownika itd.

Schowek ogrodowy ARC

 

Wiosenna pielęgnacja roślin

Wiosenne prace porządkowe w ogrodzie będą różnić się w zależności od znajdujących się w nich roślin. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Drzewa liściaste

Wszystkie drzewa liściaste, jakie masz w ogrodzie należy odświeżyć – usuń stare, uschnięte, chore oraz uszkodzone przez wiatr gałęzie.  Wytnijmy również te gałązki, które się ze sobą krzyżują i rosną zbyt gęsto. Wiosenne cięcie pobudza drzewa  do wytwarzania młodych, zdrowych pędów. Znacząco poprawia również kształt korony. Pamiętajmy, że wiosennych cięć nie wykonujemy w przypadku brzozy, grabu oraz klonu.

Drzewa iglaste

W przypadku drzew iglastych skup się jedynie na nadaniu roślinie odpowiedniej formy np. owalu lub stożka. Pielęgnacyjne usuwanie gałęzi w przypadku roślin iglastych wykonuje się dopiero w maju (wyjątek stanowi sosna, gdzie wcinanie gałązek w tym przypadku najlepiej zostawić do lipca).

Drzewa i krzewy owocowe

Wiosenne porządki w ogródku to także przycinanie krzewów agrestu i porzeczek. Wytnij stare gałązki, dzięki czemu nowe pędy będą silniejsze. W przypadku jeżyn i malin zabieg cięcia lepiej odłożyć do września.

Ozdobne krzewy kwitnące wiosną

Porządki w ogródku powinno rozpocząć się już o końca marca. Wtedy to marca stopniowo usuwaj zimowe osłony roślin. Następnie należy dokładnie prześwietlić wszystkie krzewy: wytnij stare, suche, uszkodzone i rosnące do środka korony pędy. Zabieg prześwietlający ma na celu, przede wszystkim wpuścić do wnętrza rośliny większej ilości światła oraz sprawić aby krzew nieco się zagęścił. Skróć również o około 3/4 wszystkie pędy krzewów, które kwitną na pędach jednorocznych. Dzięki temu zabiegowi roślina wypuści dużo młodych pędów, na których jeszcze tego roku pojawią się kwiaty.

Zanim jednak użyjesz sekatora, dokładnie zapoznaj się z biologią konkretnego gatunku (np. magnolie, wawrzynki i oczary nie wymagają ciecia pielęgnacyjnego, a jedynie sanitarne i to też ni zawsze). Krzewy ozdobne są niezwykle delikatne, przez co terminy cięć nie mogą być przypadkowe.

Wczesną wiosną przycinamy berberysy, derenie oraz byliny traw i paproci. W połowie marca możesz wykonać także pierwsze cięcie krzewów liściastych, które tworzą żywopłoty: ligustru, grabu i laurowiśni.

Donica Antoine

 

 

Rabaty

Kiedy mróz ustąpi na dobre, odsłoń wszystkie rośliny, a torf i kore, którymi były przykryte rozgarnij na rabatach. Liście, słomę i gałęzie drzew iglastych przenieś natomiast na kompost. Z bylin usuń wszystkie suche liski i przekwitłe kwiatostany.

 

Wiosenne pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika po zimie będzie wymagała od Ciebie nieco więcej nakładu pracy niż w sezonie. Gdy stopnieje śnieg i minie groźba mrozu, najpierw starannie wygrab trawnik. Usuń śmieci, patyki, zeszłoroczne liście i suchą trawę. Dzięki takiemu zabiegowi pobudzisz źdźbła darni do wzrostu.

Następnie bardzo dokładnie oceń stan trawnika.  Możesz zauważyć np. ślady choroby – pleśni śniegowej, kretowiska oraz inne ubytki, które należeli naprawić jako pierwsze. Wszelkie zabiegi agrotechniczne takie jak wentylacja i aeracja, najlepiej rozpocząć, gdy temperatura gleby osiągnie minimum 8 stopni.

Wertykulacja  to pionowe nacięcia murawy mającej na celu usunięcie części martwych roślin, mchu i filcu. Dzięki temu zabiegowi poprawia się również dostęp wody, powietrza i nawozów do systemu korzeniowego. Głębokość pracy nie powinna być większa niż długość systemu korzeniowego Twojej trawy.

Areacja to proces nakłuwania wierzchniej warstwy podłoża, np. kolcami wideł lub specjalnymi butami z ostrymi igłami na podeszwie. Dzięki temu poprawimy strukturę ziemi.

Nawożenie trawnika po zimie

Po uprzątnięciu trawnika i pobudzeniu darni do życia, kolejny krok to usunięcie ubytków w trawniku i dostarczenie składników odżywczych – azotu, fosforu, potasu i wielu innych mikro i makro składników. Zawsze zwracaj uwagę na zawarty w nawozie azot – zbyt duża jego dawka spowoduje jedynie zbyt szybki wzrost trawy. Najlepiej stosować nawozy, w których oznaczenie N-P-K nie jest wyższe niż 15. Pamiętaj, aby nawóz zawsze rozsypywać równomiernie na całej powierzchni. Niedokładność pracy będzie widoczna poprzez nierównomierne zabarwienie trawnika.

Naturalne wzbogacanie podłoża

Wiosenna aura to także najlepszy czas na wzbogacanie gleby w cenne składniki odżywcze i mineralne. Do tego celu warto użyć kompostu z własnego ogrodu lub zaopatrzyć się preparaty ekologiczne, dostępne praktycznie w każdym sklepie z artykułami ogrodniczymi.

 

Wiosenne porządki w ogrodzie

To nie koniec wiosennych prac porządkowych w ogrodzie. Co jeszcze warto mieć na uwadze, żeby otworzyć sezon letni przed domem?

Oczka wodne

Jeżeli posiadasz w swoim ogrodzie oczko wodne, oczyść jego dno z gnijących liści, patyków i resztek roślin. Ich obecność sprzyja i przyspiesza rozwój glonów, które pogarszają warunki  życiowe zarówno roślin, jak i zwierząt żyjących w wodzie.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego, metalowe i drewniane należy wyczyścić wodą z dodatkiem detergentu np. płynu do mycia naczyń. Jeżeli zabrudzenia są duże, w ich usunięciu powinien pomóc silny strumień wody. Meble z wikliny umyj miękką szczoteczką i wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego.

 

Nawierzchnie ogrodowe

Wiosenne porządki w ogrodzie to również dobry czas na pozbycie się brudu, plam z oleju silnikowego, zielonego nalotu glonów, mchu i porostów oraz białych wykwitów solnych z podjazdu, tarasu czy kostki w ogrodzie. Do czyszczenia powyższych zabrudzeń użyj najlepiej szczotki i wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Silne zabrudzenia najlepiej usuwać strumieniem wody pod ciśnieniem lub zastosować jeden z preparatów do czyszczenia nawierzchni.

 

Wiosenne porządki w ogrodzie – podsumowanie

Cięcie drzew, cięcie krzewów, nawożenie roślin – przygotowanie ogrodu do wiosennych porządków może przybrać różne formy. Zanim zabierzemy się za sprzątanie tego, co z naszym ogrodem uczyniły niskie temperatury, warto poszukać odpowiedniego sprzętu w sklepach ogrodniczych. By posprzątać połamane gałęzie przez wiatr mogą nam się przydać grabie i duże worki. Pracuj z ostrymi drucianymi grabiami zanim przystąpisz do koszenia trawy, by pozbyć się wszystkich pozostałości po jesieni i zimie (takich jak gałęzie), które mogą uszkodzić ostrza kosiarki przy pierwszym koszeniu. Do oczyszczenia oczek wodnych może nam się przydać pompa lub specjalna siatka, którą wyłowimy resztki połamanych gałęzi i inne zanieczyszczenia. Do oczyszczenia płytek ceramicznych i pozbycia się brudu zalegającego między elementami nawierzchni warto zaopatrzyć się w miotłę z solidnym, twardym włosiem lub specjalny model odkurzacza do prac w ogrodzie. Czyszczenie nawierzchni może również nastąpić z silnym strumieniem wody. Podczas wiosennych porządków pamiętaj o pozbyciu się starych liści oraz że drzewka owocowe pokryte maścią ogrodniczą tworzą pąki i obficiej kwitną po zakończeniu przymrozków. Poczekaj by rozpocząć nawożenie aż minie okres mrozów.

Chcesz wyposażyć swój ogród w meble? Koniecznie zajrzyj do naszej oferty wyposażenia ogrodowego.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0