Włoska uczta! Poznaj przepis na domową pizzę.
CzytajWłoska uczta! Poznaj przepis na domową pizzę.
Domowa pizza to doskonały pomysł na obiad w rodzinnym gronie. Jak ją zrobić, aby przypominała tę przygotowywaną we Włoszech? Jak zaserwować kolację w iście włoskim stylu? Zdradzamy sekret idealnej pizzy!
Pizza jest daniem, które odnajdziesz niemal w każdym zakątku świata. Ludzie zajadają się nią bez względu na płeć, wiek i zasobność portfela. Co więcej, dzieje się tak już od setek lat, bo korzenie tego dania sięgają starożytności. Jednak na bardziej współczesną wersję tej potrawy musieliśmy poczekać na przywiezienie do Europy pomidorów przez marynarzy Kolumba.
Ojczyzną pizzy jest Italia, jednak nie każda włoska uczta była okazją do serwowania tej potrawy. Początkowo pizzę jedli wyłącznie ubodzy mieszkańcy regionu, którzy w ten sposób wykorzystywali resztki warzyw i mąki. Tak więc kiedy tak naprawdę powstało danie, do którego podobna jest serwowana współcześnie domowa pizza?
W tym wypadku najczęściej wskazuje się rok 1889, kiedy to neapolitański piekarz Raffaele Esposito po raz pierwszy przygotował legendarną margheritę i zaserwował ją włoskiej parze królewskiej. Wydarzenie to zupełnie zmieniło oblicze współczesnej kuchni, popularyzując potrawę, którą uwielbiają miliony.
Spis treści:
Domowa pizza – na cienkim czy na grubym cieście?
Gdy zastanawiasz się, jak zrobić domową pizzę, z pewnością prędzej czy później staniesz przed wyborem grubego lub cienkiego ciasta. Jeśli nie możesz się zdecydować, wiedz że nie jesteś osamotniony w tego typu rozterkach. Miłośnicy pizzy już od dziesięcioleci toczą spór o to, jakie ciasto powinno się uznawać za ideał. Niestety, niewiele wskazuje na to, aby kiedykolwiek udało się osiągnąć w tej dziedzinie konsensus.
Wybór ciasta zależy od Twoich indywidualnych preferencji. W końcu to Tobie powinna smakować wykonana przez Ciebie domowa pizza. Jeśli preferujesz chrupiące, cieniutkie ciasto możesz powołać się na włoskich mistrzów pizzy wprost z Neapolu. Wybierając puszyste ciasto, pomyśl o rzymskich piekarzach, którzy serwują ją właśnie w ten sposób.
Inspiracji możesz poszukać także poza Włochami. W tym wypadku na szczególną uwagę zasługuje chicagowska „deep dish pizza” – wypiekana w głębokich formach, o grubym spodzie i ogromnej ilości dodatków.
Jak zrobić domową pizzę – przygotowanie ciasta
Mąka jest jednym z najważniejszych składników potrzebnych do przygotowania idealnego ciasta na pizzę. Pamiętaj, że nie może być to przypadkowy produkt, który akurat wpadnie Ci w rękę, gdyż każdy typ mąki ma swoje przeznaczenie. W przypadku pizzy dobrym wyborem będzie mąka typu OO, której użycie zagwarantuje Ci uzyskanie gładkiego i puszystego ciasta. A jak zrobić domową pizzę o chrupkim spodzie? Aby osiągnąć taki efekt, użyj mąki oznaczonej wyższym numerem. Świetnym wyborem będzie typ 450 lub 480.
Ciasto na pizzę nie wymaga może olbrzymich umiejętności, ale z pewnością odrobinę uwagi. Najbardziej klasyczna forma ciasta na ten okrągły placek wygląda następująco:
- Użyj mąki pszennej typu 450 lub 480. Mąkę przesiej przez sitko. Dlaczego? Bo dzięki temu nabiera powietrza. Ciasto będzie bardziej puszyste, a wszystkie składniki lepiej się w nie wkomponują.
- Do stworzenia ciasta używaj tylko letniej wody. Nie może być ani zbyt zimna, ani za gorąca, bo zwyczajnie ciasto nie wyrośnie.
- Przygotowuj ciasto na pizzę tylko z użyciem świeżych drożdży. Drożdże w proszku to co prawda wygodna nowość, ale czasem zawodzi. W klasycznych przepisach zdecydowanie lepiej zachować klasyczne podejście. Dodaj drożdże do letniej wody i połącz tę miksturę z mąką. Niezbędna będzie również sól i odrobina dobrej jakości oliwy z oliwek.
- Wyrobione ciasto przykryj ściereczką. Tak samo jak czas pieczenia, ważny jest czas przygotowania. To właśnie moment, kiedy ciasto rośnie. Zazwyczaj na pojedynczą pizzę powinno się je zostawić na ok. godzinę. Pozostaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
- W tym czasie przygotuj sos pomidorowy. Użyj do tego świeżych pomidorów lub pomidorów z puszki. Dobrym rozwiązaniem jest również passata z pomidorów. Przypraw ją wedle uznania, nie zapominając o włoskich przyprawach, takich jak oregano.
- Wyrośnięte ciasto rozwałkuj i uformuj z nich kształt pizzy. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, w jakim kształcie pizzę zaserwujesz. Twoje wyrośnięte ciasto może zyskać kształt koła, prostokąta, kwadratu, czy serca. Możesz także wyrośnięte ciasto podzielić na mniejsze pizze i zrobić ładne pizzerki na wieczorne przyjęcie.
- Ułóż na cieście ulubione dodatki, poprzedzając wszystko sosem pomidorowym. Pamiętaj, że z niektórymi ulubionymi składnikami trzeba uważać, np. świeżą rukolę dajemy na pizzę już upieczoną. W przeciwnym razie liście całkowicie wysuszą się w nagrzanym piekarniku.
- Piecz ciasto pizzę przez ok. 20 minut w temperaturze 220 stopni. Pamiętaj jednak, że jeśli jest to bardzo cienkie ciasto, czas pieczenia można skrócić. Obserwuj swoją pizzę przez okno piekarnika, by dostrzec po jej zarumienieniu, czy jest już gotowa.
Pizza domowa – przepis inny niż wszystkie
Nie ma co ukrywać, że klasyczna pizza nie zawsze wpisuje się we współczesne wymogi żywieniowe. Co więc zrobić, gdy jesteś na diecie lub cierpisz na nietolerancję pokarmową, a marzy Ci się pizza domowa? Przepis jest prosty – zastąp tradycyjne ciasto czymś bardziej dopasowanym do Twoich potrzeb.
Każda osoba chora na celiakię powinna poznać przepis na domową pizzę bez glutenu. Możesz przygotować ją na bazie mąki bezglutenowej, kaszy lub orzechów. Jeśli zaś unikasz węglowodanów, pamiętaj, że spód do pizzy możesz wykonać także z kalafiora, cukinii lub innych warzyw. W końcu nie ma najmniejszego powodu, aby ominęła Cię domowa, włoska uczta.
Pizza domowa – przepis na ciekawy sos
Najpopularniejszym i najczęściej używanym sosem do pizzy jest bardzo prosta mieszanka pomidorów i czosnku czyli tak zwany sos marinara. Zdaniem Włochów do jego przygotowania najlepiej nadają się rosnące na wulkanicznej glebie pomidory odmiany San Marzano, gdyż charakteryzują się idealnym balansem słodyczy i kwaskowatości.
Ciekawą alternatywą dla pomidorów będą białe sosy, które są niezbędne, aby na Twoim stole pojawiła się pizza bianca. Zwykle przygotowuje się je na bazie śmietany lub mieszanki serów, które nadają daniu charakterystyczny i zdecydowany smak.
Inną opcją jest pesto, które rozsmarowane cienką warstwą na pizzy, idealnie sprawdzi się w roli aromatycznego sosu. Włosi najpewniej sięgnęliby po pesto bazyliowe, ale w ramach eksperymentu możesz wykorzystać to przygotowane na bazie pietruszki lub innych ziół.
Przepis na domową pizzę – jakie dodatki wybrać?
W przypadku idealnych dodatków na pizzę bardzo trudno o konsensus. Jedni są zwolennikami prostoty i głoszą tezę, że nie powinno ich być więcej niż 3. Inni z kolei wolą nieco bardziej urozmaicone kombinacje, wrzucając na pizzę niemal wszystko na co aktualnie mają ochotę. Spór ten jest zupełnie nierozstrzygalny, dlatego w kwestii dodatków powinieneś kierować się własnym instynktem i upodobaniami.
Co oczywiste, warto też znać kilka klasycznych receptur, które możesz wykorzystać tworząc autorski przepis na domową pizzę. Jak już wcześniej wspominaliśmy, najbardziej tradycyjna pizza margherita składa się z sosu pomidorowego, mozzarelli oraz bazylii. Jeszcze prostsza jest pizza marinara, gdzie do sosu należy dodać wyłącznie czosnek i oregano. Jeśli masz ochotę na coś nieco bardziej skomplikowanego z pewnością zasmakuje Ci pizza capriciosa lub pepperoni, które zawierają mięsne dodatki.
Nie obawiaj się mieszania smaków. Przepis na domową pizzę może zawierać niemal wszystko co sobie wymarzysz. Dowolne rodzaje warzyw, mieszanki przypraw, mięs, grzybów a nawet owoców. W wyniku takich eksperymentów możesz otrzymać naprawdę pyszne danie.
Włoska uczta w Twoim domu
Jeśli marzy Ci się włoska uczta w zaciszu własnej kuchni, pamiętaj że w tym nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak zrobić domową pizzę. Warto zadbać również o inne przekąski i akcenty, które pozwolą Ci się poczuć niczym na wakacjach w słonecznej Italii.
Poza pizzą możesz zaserwować również włoski makaron, risotto lub lazanię. W roli małych przekąsek idealnie sprawdzi się bruschetta, carpaccio lub sałatka caprese. Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie deski włoskich wędlin i serów. W przypadku tych pierwszych postaraj się zdobyć dojrzewające prosciutto, bresaolę, mortadelę, nduję lub guanciale. Z kolei w przypadku serów koniecznie zaserwuj dobrej jakości parmezan, grana padano, pecorino, gorgonzolę lub provolone.
Idealnym zwieńczeniem posiłku będzie deser we włoskim stylu. W tym wypadku możesz wybrać na przykład dekadenckie tiramisu, sycylijskie canollo, orzeźwiającą granitę lub tradycyjną panna cottę. Nieoczywistym, ale równie smacznym, wyborem może okazać się… domowa pizza. Tym razem w wersji słodkiej – z sosem czekoladowym i owocami. Gwarantujemy, że nikt jej się nie oprze.
Zobacz również nasz poradnik, w którym znajdziesz 10 prostych przekąsek na imprezę