Przejdź do sklepu brw.pl

Wnętrze jak z obrazka – stwórz domową galerię w kilku prostych krokach!

Czytaj
19.04.2021

Wnętrze jak z obrazka – stwórz domową galerię w kilku prostych krokach!

Nie masz pomysłu na zagospodarowanie pustej ściany w pokoju? Co powiesz na stworzenie domowej galerii, dzięki której wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru? Obrazy i plakaty to prosty i mało kosztowny sposób na efektowne urozmaicenie aranżacji. Sprawdź, jak przygotować stylową galerię ścienną!

Galeria ścienna

Miejsce galerii ściennej w domu – jak wybrać odpowiednie?

Galeria obrazów, plakatów lub zdjęć to doskonały przepis na zapełnienie luki w aranżacji pokoju. Ciekawa kompozycja ścienna pozwoli Ci na stworzenie unikalnej i w pełni spersonalizowanej dekoracji, dzięki której wnętrze nabierze charakteru, a dodatkowo stanie się bardziej przytulne i przyjazne dla domowników. Masz ochotę wprowadzić do swojego domu ozdobne grafiki, ale nie dysponujesz dużą pustą ścianą? Nic straconego! Nieco mniejsze galerie również potrafią cieszyć oko – szczególnie, jeśli harmonizują z wystrojem pomieszczenia.

Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego miejsca i maksymalne wykorzystanie jego potencjału. Galeria ścienna nie sprawdzi się wszędzie. Warto postawić na taki fragment ściany, który pozwala na symetryczne ułożenie ram i dopasowanie ich do pozostałych obiektów wyposażenia: mebli i ich krawędzi, kwietników, zasłon czy dodatków. Ramki z obrazami lub plakatami będą prezentować się dobrze w salonie nad sofą, w jadalni w pobliżu stołu czy w sypialni nad komodą. Dobrym pomysłem jest również zaprojektowanie galerii w przedpokoju lub na ścianach biegnących wzdłuż schodów.

Zasady komponowania domowej galerii

O udanej kompozycji decyduje nie tylko jej umiejscowienie, ale również dobór odpowiednich obrazów. Istotną rolę odgrywa tu planowanie – krok po kroku, najlepiej z kartką i ołówkiem w ręku. Jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach, nie wybieraj pierwszych lepszych grafik w przypadkowych rozmiarach. Czym się zatem kierować? Przeczytaj poniższe punkty, dzięki którym określisz, jakie obrazy pozwolą Ci na spektakularną metamorfozę wnętrza!

Zdefiniuj swój styl

Po pierwsze: określ swój styl! I nie chodzi tu tylko o styl, w jakim urządzone jest wnętrze, ale także (a może przede wszystkim) o Twoje preferencje. Zastanów się, jakiego rodzaju grafiki wpisują się w Twoje gusta – czy są to nastrojowe pejzaże, oszczędne w formie szkice, czy może barwna abstrakcja? Pomyśl również o tym, jakimi motywami chcesz się otaczać, i jakiego rodzaju dekoracje zwyczajnie sprawiają Ci przyjemność. W końcu na swoją małą galerię sztuki będziesz patrzeć niemal każdego dnia.

Plakat plaża urozmaici spokojne aranżacje wnętrz
Plakat Plaża No.1 i Plakat Plaża No.2 urozmaicą spokojne aranżacje wnętrz

Jeśli jednak nie masz ulubionego stylu obrazów lub plakatów i z tego powodu trudno Ci podjąć konkretną decyzję, poszukaj inspiracji, które z pewnością wskażą Ci właściwy trop. Znajdziesz je w wielu miejscach w Internecie. Prawdziwą kopalnią pomysłów jest m.in. Pinterest – miejsce, w którym możesz przeglądać zdjęcia gotowych kompozycji i zapisywać to, co najbardziej Ci się podoba. W poszukiwaniu oryginalnych motywów pomocne mogą okazać się również blogi wnętrzarskie prowadzone przez architektów i dekoratorów wnętrz.

Dopasuj obrazy do aranżacji

Po drugie: weź pod uwagę charakter wnętrza, w którym planujesz stworzyć galerię. Nie każdy obraz będzie odpowiedni do sypialni boho, podobnie jak nie wszystkie grafiki ozdobią salon w stylu glamour. Wybierz obrazki, które korespondują z klimatem pomieszczenia, oddając jego minimalizm i prostotę lub przeciwnie – podkreślając wysmakowaną elegancję i luksusowy charakter. Znaczenie ma nie tylko design mebli skrzyniowych i wypoczynkowych, ale także kolorystyka, która dominuje we wnętrzu.

Znajdź punkt wspólny

Po trzecie: tworząc galerię, sięgnij po obrazy, które łączy wspólny motyw przewodni. Oczywiście nie chodzi o to, by w kilku ramkach znalazły się dokładnie te same lub niemal bliźniacze ilustracje (chyba, że stoi za tym jakiś zamysł). Takim punktem łączącym może być tematyka (np. podróże, motywy botaniczne lub zwierzęce), kolorystyka (np. czarno–białe zdjęcia, plakaty stylizowane na stare fotografie), wyznawane przez nas wartości (np. rodzina, uważne życie, troska o planetę) czy stylistyka samego obrazu.

Wybierz ramki do obrazów

Po czwarte: wybierz wielkość, kształt i wygląd ramek, które zawiesisz na ścianie. Twoja galeria może składać się z ramek o różnych lub takich samych rozmiarach i kształtach, wszystko zależy jednak od ilości obrazów i planowanej kompozycji. Jeśli grafiki są jednolite pod względem koloru czy tematyki, możesz wprowadzić do galerii odrobinę dynamizmu, dobierając zróżnicowane obramowanie. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić – zachowując zasadę złotego środka, unikniesz niepotrzebnego chaosu. Tak jak w przypadku obrazów, tak w przypadku ramek postaraj się znaleźć uzasadnienie dla swojego wyboru. Może być nim schemat, którym kierujesz się, tworząc układ swojej galerii.

Jak stworzyć udaną kompozycję z obrazów? Schematy rozmieszczenia

Zanim zabierzesz się za wieszanie obrazów w wybranym miejscu na ścianie, zdecyduj, w jaki sposób rozmieścisz swoje ramki. W żadnym wypadku nie rób tego bez dokładnego planu – poświęć trochę czasu na rozrysowanie galerii na kartce i rozważenie kilku różnych wariantów. Choć w przypadku galerii ściennej trudno mówić o sztywnych schematach kompozycyjnych, warto oprzeć się na kilku uniwersalnych zasadach tworzenia układów, dzięki którym galeria może stać się uporządkowaną i harmonijną całością.

To, jaki rodzaj kompozycji będzie najbardziej odpowiedni, zależy jednak od liczby plakatów, wielkości dostępnej powierzchni oraz obiektów (mebli lub półek) znajdujących się w bliskim sąsiedztwie galerii. Pamiętaj, że między ramkami muszą być zachowane stałe odległości, dobrze więc na wstępie określić możliwą wysokość i szerokość kompozycji, do której dopasowane zostaną pozostałe parametry.

W jaki sposób stworzyć udany układ? Oto kilka przykładowych schematów rozmieszczenia:

  • układ symetryczny – może składać się z wielu obrazów różnej wielkości. Tego rodzaju kompozycja dzieli się na dwie części, a przez jej środek można poprowadzić oś symetrii (pionową lub poziomą);
  • układ centralny – w kompozycji centralnej największe obrazy znajdują się dokładnie na środku i są otoczone mniejszymi obrazkami;
  • układ poziomy wyrównany do krawędzi dolnej – to dobre rozwiązanie do salonu, jeśli w planach mamy zawieszenie galerii nad sofą lub komodą. Wówczas wszystkie ramki z plakatami znajdują się w jednej linii. Krawędź może być wyznaczona przez półkę, a nawet blat komody, na których oparte będą obrazy;
  • przekątna – taki układ świetnie prezentuje się na ścianach przy schodach, gdzie obrazy czy zdjęcia umieszczone są w linii ukośnej względem ściany, ale równoległej do poręczy;
  • kształt – kompozycja składająca się z obrazów może również tworzyć kształt, np. kwadratu lub prostokąta. W tego typu układach ważne jest, aby krawędzie ram wyznaczały granice wybranej figury.

Mocowanie obrazów na ścianie – możliwe rozwiązania

Mając gotowy plan, śmiało możesz zabrać się za realizację swojego pomysłu. Od wykonania dzieli Cię tylko jeden krok – wybranie sposobu montażu plakatów lub grafik. Możliwości jest co najmniej kilka.

Tradycyjnie do wieszania ram używa się gwoździ i śrub, które wymagają sięgnięcia po młotek lub wkrętarkę. Nie chcesz dziurawić ściany w celu zawieszenia ramek lub po prostu nie uśmiecha Ci się robienie hałasu? Postaw na mniej drastyczne metody montażu. Z pomocą przychodzą produkty takie jak rzepy do mocowania obrazów czy samoprzylepne gwoździe i haczyki. Na oszczędzenie ściany pozwolą Ci również taśmy i plastry montażowe, które z powodzeniem utrzymają nawet dużą ramę o wadze do 5 kg.

Więcej sposobów na to, jak powiesić obraz bez wiercenia, znajdziesz w naszym artykule: „Jak powiesić obraz?”.

Galeria ścienna to doskonały sposób na szybką i mało kosztowną metamorfozę wnętrza. Przekonaj się o tym i stwórz kompozycję, która wypełni puste miejsce w stylowy sposób. Do dzieła!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0