Wyprawka dla kota – co przygotować?
CzytajWyprawka dla kota – co przygotować?
Pojawienie się w domu małego kota to wielkie wydarzenie. Zwierzę będzie się uczyć funkcjonowania z innymi domownikami i poznawać poszczególne miejsca w swoim nowym mieszkaniu. Warto się na to dobrze przygotować i powitać pupila wszystkim tym, co będzie mu potrzebne. To ważne nie tylko w przypadku małego kotka, ale również wtedy, gdy decydujemy się na adopcję dorosłego zwierzęcia. Jak skompletować wyprawkę, by niczego nie zabrakło, kiedy kot będzie już nowym domu? W tym artykule odpowiemy na pytanie, co potrzebne jest w kociej wyprawce.
Spis treści:
Zwierzak w domu, czyli wyprawka dla kota
Zarówno małe, jak i dorosłe koty potrzebują odpowiedniej opieki, by dłużej funkcjonować w pełnym zdrowiu. I w tym właśnie nasza rola. Odpowiednie przygotowanie pomoże nam w zadbaniu o kocią pielęgnację, a także zdrowie zwierzęcia. Oczywiście nie bez znaczenia jest również komfort Twojego pupila, a kot z pewnością szczególnie zwróci na to swoją uwagę. Jak zatem zabrać się do kompletowania wyprawki?
- Uwzględnij potrzeby kota i zgodnie z nimi zrób listę tego, co będzie Ci potrzebne. Kwestie karmienia uzgodnij z hodowlą i schroniskiem, by już na początku kupić dobrą karmę. Nie inwestuj od razu w duże ilości kociego jedzenia. Lepiej sprawdzić, co będzie zwierzakowi smakowało, a co nie trafi w jego gust.
- Przygotuj dom na nowego lokatora. W przypadku kotów jest nieco trudniej niż w przypadku psów. Przede wszystkim dlatego, że koty niemal cały czas spędzają właśnie w domu. Bawią się, odpoczywają i… psocą. Będziesz potrzebować przestrzeni, w której będą mogły to robić, więc zabawki i drapaki będą z pewnością konieczne.
- Dużą część listy powinny zająć akcesoria do pielęgnacji zwierzaka, a także neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Pamiętajmy, że kot załatwia w domu swoje potrzeby i musimy zapewnić mu takie warunki, dzięki którym domownicy nie odczują negatywnie obecności nowego lokatora. Upewnij się w rozmowie z hodowcą lub opiekunem w schronisku, jakiego rodzaju kuweta i żwirek będą najlepsze. I – podobnie jak w przypadku karmy – nie inwestuj na początku w najdroższe rozwiązania. Poznaj swojego pupila, a wówczas będziesz mieć pewność, czy to, na co się decydujesz, przypadnie mu do gustu.
Wyprawka dla kota – lista niezbędnych rzeczy
Zacznijmy zatem od początku. Oto lista rzeczy, które niewątpliwie powinny się znaleźć w wyprawce dla kota.
Legowisko dla kota
Aby kot mógł poczuć się jak w domu, potrzebuje kawałka miejsca tylko dla siebie. Do tego właśnie służy kocie legowisko. Dopasuj je odpowiednio rozmiarem do wielkości zwierzęcia. Jeśli adoptujesz starszego kota, upewnij się, że nie ma żadnych problemów zdrowotnych, które warunkowałyby specjalny rodzaj legowiska.
Kuweta
Kwestia fizjologii jest niestety nie do ominięcia. Warto zatem zadbać o to, by dom pozbawiony był przykrych zapachów. Dobry żwirek, który pochłania zapachy to jeden z kluczy do sukcesu. Ważną kwestią jest również kuweta. Możesz zdecydować się na taką, która posiada specjalny filtr. Dzięki niemu przestrzeń mniej będzie narażona na zapachy, które unoszą się w pobliżu kociej toalety.
Drapak
Zdecydowana większość kotów uwielbia wspinaczkę, wskakiwanie na meble i wylegiwanie się w ciepłych miejscach. Niestety cierpią na tym czasem zarówno meble tapicerowane, jak i klasyczne. Koty nie oszczędzają również dywanów i firanek. Te zwierzęta potrzebują regularnie ostrzyć pazury, a drapak to właśnie ten sprzęt, który może im w tym pomóc. Piękne drapaki to małe place zabaw dla Twojego kotka, które dadzą mu możliwość skutecznego naostrzenia pazurów, a dzięki miękkim półkom – również fantastyczne miejsce do obserwacji otoczenia. Koty to kochają.
Przeczytaj, jaki drapak dla kota wybrać!
Akcesoria do pielęgnacji sierści i skóry
Niektóre koty wymagają regularnego wyczesywania sierści. W przeciwnym razie jej ilość staje się mocno uciążliwa dla domowników. W wyprawce dla kota należy zapewnić sobie odpowiednie szczotki, które do tego posłużą. Istotne są również preparaty do pielęgnacji skóry. W kwestii artykułów pielęgnacyjnych szczególnie warto zapoznać się z potrzebami danej rasy, jeśli decydujesz się na małego kotka. Niektóre z tych zwierząt wymagają bowiem specjalnego podejścia, jeśli chodzi o pielęgnację. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zdrowie uszu i oczu.
Transporter
Z czego jeszcze powinna się składać wyprawka? Oczywiście nie może w niej zabraknąć transportera. Jest to ważne wtedy, gdy potrzebujesz przewieźć kociaka, np. na wizytę do weterynarza. Dla kotów, które na co dzień nie wychodzą z domu, podróż może być stresująca, a transporter będzie w stanie zapewnić mu wymagane minimum bezpieczeństwa.
Zabawki
Mamy już wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, jednak nie może zapomnieć o drobiazgach, które również powinna zawierać wyprawka. Zabawki to ważny element socjalizacji zwierzęcia, ale również dawania upustu jego energii. Dzięki zabawkom kociak spożytkuje swoje siły w sposób, który nie będzie zagrożeniem dla porządku w domu.
Miski i pudełka na żywność
Ważna jest oczywiście również kuchnia zwierzaka. Podawaj kotu jedzenie i picie w specjalnie przeznaczonych do tego miskach, do których z pewnością będzie po czasie przywiązany. Warto rozważyć miski ze stali nierdzewnej, ponieważ będą najtrwalsze i prezentują się bardzo estetycznie. Pojemnik na jedzenie również jest istotny, zwłaszcza jeśli podajesz kotu suchą karmę. W otwartym worku bardzo szybko ulegnie procesowi utleniania, dlatego zdecydowanie lepiej przesypać ją do specjalnego, bardzo estetycznego pudełka.
Wyprawkę dla kota skompletujesz w Black Red White
W Black Red White znajdziesz wszystko to, czego potrzebuje nowy lokator w Twoim domu. Odpowiednia wyprawka to nie tylko kwestia bycia przygotowanym na wszystko, ale również wpływ na prawidłowy rozwój Twojego pupila. Dobra karma, ciekawe zabawy na drapaku, wygodne legowisko, czy bezpieczne podróże – to wszystko może uczynić, że Twój kot pozostanie z Tobą przez długi czas w zdrowiu. Pozwól mu szybko zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Zerknij na kocie akcesoria BRW i skompletuj wyprawkę dla Twojego nowego przyjaciela.