Przejdź do sklepu brw.pl

Wyspa w kuchni: kto i kiedy powinien się na nią zdecydować?

Czytaj
11.11.2024

Wyspa w kuchni: kto i kiedy powinien się na nią zdecydować?

Wzbogaca aranżację pomieszczenia, wyznacza granicę pomiędzy strefami, oferuje dodatkową przestrzeń roboczą. Wyspa to nie tylko funkcjonalny, ale i niezwykle atrakcyjny element kuchennej zabudowy. Jednak czy wyspa w kuchni to rozwiązanie do każdego mieszkania? Kiedy warto się na nią zdecydować i jak ją mądrze zaaranżować? Odpowiedzi na najważniejsze pytania, a także garść inspiracji znajdziesz w artykule!

Wyspa kuchenna: więcej niż dodatkowy blat

Wyspa kuchenna to nic innego jak ciąg wolnostojących szafek wyposażonych w blat i umieszczonych w centralnym punkcie kuchni. Choć wygląda niepozornie, ma ogromny potencjał. Klasyczna wyspa, jak sama nazwa wskazuje, nie łączy się z pozostałymi elementami zabudowy, nie styka się również ze ścianą. To w pełni niezależna konstrukcja o dużej funkcjonalności i wszechstronnym zastosowaniu.

Mimo że w podstawowych projektach wysp kuchennych uwzględnia się głównie szafki, szuflady, półki i blat roboczy, ich bryły mogą pomieścić o wiele więcej. Wśród nowoczesnych propozycji znajdziemy nie tylko wyspy wyposażone w sprzęt AGD w zabudowie, w tym piekarnik, płytę grzewczą i okap lub zmywarkę i zlewozmywak, ale również designerskie stanowiska do pracy w kuchni z podświetlanymi witrynami, mini ogródkiem ziołowym czy biblioteczką.

Co więcej, współczesne wyspy coraz częściej uzupełniane są o praktyczną nadstawkę lub dodatkowy blat roboczy pełniący funkcję barku, stołu jadalnianego, a w niektórych sytuacjach również biurka. Tak zaprojektowana strefa wyspowa doskonale sprawdza się w aranżacji kuchni otwartej na salon. W zależności od potrzeb może służyć jako miejsce do przygotowywania posiłków, przechowywania wyposażenia, a nawet do nauki czy pracy. To również idealna przestrzeń na szybki lunch czy poranną kawę.

Korzyści wynikające z posiadania wyspy w kuchni

Posiadanie wyspy w kuchni niesie za sobą szereg korzyści. Uwzględniając ją w projekcie kuchni na wymiarzyskujesz możliwość lepszej organizacji przestrzeni, większą elastyczność w zakresie planowania układu kuchennego oraz umiejscowienia poszczególnych stref roboczych. To duże ułatwienie, jeśli kuchnia ma nietypowy kształt lub jeśli na jednej ze ścian znajduje się okno.

Kuchenna wyspa ma jeszcze jedną zaletę: tworzy umowny podział otwartej przestrzeni, dzięki czemu możemy wyznaczyć czytelną granicę pomiędzy strefą dzienną, jadalnią i kuchnią. W przypadku kuchni otwartych na salon opcja tego rodzaju będzie na wagę złota, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z imponującym metrażem.

O licznych zaletach posiadania wyspy kuchennej przekonają się także duże rodziny, w których wspólne gotowanie to stały element codzienności. Wyspowy układ sprzyja integracji domowników, którzy bez przeszkód mogą przebywać w kuchni w tym samym czasie. Wygodny dostęp do blatu z każdej strony to kolejny plus proponowanego rozwiązania.

Kto pokocha wyspę kuchenną? Sprawdź, czy pasuje do Twojego stylu życia

Zastanawiasz się, czy wyspa w kuchni to rozwiązanie dla Ciebie? Jeśli lubisz kuchenne eksperymenty, gotowanie jest Twoją pasją, masz talent do cukiernictwa lub po prostu cenisz sobie wygodę, jaką daje większa przestrzeń, z pewnością pokochasz to udogodnienie.

Kuchnia Royal Kasetta
Kuchnia Royal – Kasetta z wyspą to prawdziwe centrum dowodzenia

Duża wyspa w kuchni będzie spełnieniem marzeń dla osób zajmujących się pieczeniem i dekorowaniem tortów, gotujących dużo i często czy robiących domowe przetwory. W dodatkowych szafkach i szufladach pomieścisz wiele akcesoriów i naczyń, na półkach wyeksponujesz książki kucharskie, a na blacie ustawisz urządzenia kuchenne, na które zabrakło miejsca w zabudowie. Dzięki wyspie kuchennej przyrządzanie posiłków w większym gronie, wspólnie z dziećmi lub przyjaciółmi, będzie prawdziwą przyjemnością.

Kiedy wyspa w kuchni to zły pomysł? 3 sytuacje, w których lepiej odpuścić

Lista zalet wyspy kuchennej jest bardzo długa, nie oznacza to jednak, że rozwiązanie sprawdzi się bezbłędnie w każdej kuchni. Chcemy czy nie, istnieją okoliczności, w których lepiej zrezygnować z takiego projektu.

Przykładem takiej sytuacji jest mała kuchnia. W przypadku niewielkiego metrażu wyspa z dużym prawdopodobieństwem zaburzy ergonomię wnętrza, w którym trudno będzie zachować odpowiednie odległości (minimalna odległość wyspy od szafek kuchennych wynosi ok. 100 cm), a co za tym idzie – wyznaczyć prawidłowo ciągi komunikacyjne. Tak zaaranżowane wnętrze będzie nie tylko niepraktyczne, ale i niewygodne w użytkowaniu.

Kolejną przeszkodą może okazać się niewłaściwy układ pomieszczeń. O ile w kuchni otwartej na salon z reguły możliwe jest powiększenie zabudowy kuchennej o wyspę, o tyle w kuchni otwierającej się np. na przedpokój sytuacja mocno się komplikuje. Dotyczy to przede wszystkim niedużych mieszkań oraz lokali, w których dokonano przeróbek.

Pomysł na wyspę w kuchni może być nietrafiony również wtedy, gdy nie masz potrzeby, by zabudowa powiększana była o dodatkowe moduły. Jeśli w Twojej kuchni jest wystarczająco dużo miejsca, inwestycja w wyspę może wygenerować koszty niewspółmierne do ewentualnych korzyści i zwyczajnie się nie opłacić.

Jak urządzić praktyczną kuchnię z wyspą?

Planując kuchnię z wyspą, musisz mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Są to przede wszystkim: funkcjonalności wyspy kuchennej, jej wymiary i odległość od pozostałej zabudowy oraz niezbędne instalacje. Warto mieć w zanadrzu także aranżacje i pomysły, które posłużą za źródła inspiracji.

Dostosuj wymiary wyspy do jej przeznaczenia oraz wielkości kuchni

O optymalnych wymiarach wyspy kuchennej należy myśleć nie tylko w kontekście wielkości samej kuchni, ale również w odniesieniu do funkcji, jaką ma pełnić zabudowa wyspowa.

Jeśli ma ona służyć do przechowywania sprzętów czy naczyń kuchennych, musi być wyposażona w szuflady, szafki czy nowoczesne systemy. Te z kolei powinny mieć odpowiednią głębokość – wraz z grubością frontów jest to ok. 60 cm. Szerokość bryły możemy wówczas modyfikować, dopasowując ją do liczby i rodzaju szafek.

Podobne obliczenia powinniśmy wykonać, jeśli planujemy zamontować w niej urządzenia AGD, takie jak piekarnik czy zmywarka. Przewidując montaż płyty grzewczej lub zlewu, musimy dopasować do nich wymiary blatu.

Wysokość wyspy to wymiar, który standardowo mieści się w przedziale 85-90 cm. Wyjątkiem jest blat barowy służący np. do spożywania posiłków – ten musi być wysoki na ok. 110 cm.

RADA OD BLACK RED WHITE: W mniejszych kuchniach dobrze sprawdza się półwysep kuchenny, który stanowi doskonały kompromis między potrzebą posiadania dodatkowego ciągu zabudowy, a oszczędnym gospodarowaniem dostępną przestrzenią. Półwysep jednym bokiem połączony jest z resztą szafek kuchennych, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są również mobilne wyspy, które można przestawiać z miejsca na miejsce.

Zachowaj ergonomiczny układ kuchni

Nie zapominajmy również o odległościach umożliwiających swobodne poruszanie się wokół wyspy kuchennej oraz komfortowe korzystanie z urządzeń. Między wyspą a ciągiem szafek należy zachować odstęp co najmniej 100 cm (optymalnie 120), natomiast między wyspą a sprzętami kuchennymi – przynajmniej 90 cm. Wówczas zyskasz wygodny dostęp do najważniejszych stref, a praca w kuchni będzie przebiegać sprawniej. W zaplanowaniu ergonomicznego układu wnętrza pomoże Ci zasada trójkąta roboczego, o której pisaliśmy w artykule: „Trójkąt roboczy w kuchni: sposób na funkcjonalne wnętrze!”.

Funkcjonalność wyspy a Twoje potrzeby

Wyspa kuchenna może mieć różne zastosowania: od prostego blatu roboczego po bardziej zaawansowane rozwiązania. Jeśli z tradycyjnego ciągu kuchennego potrzebujesz wyodrębnić miejsce do gotowania lub zmywania, możesz zintegrować wyspę z urządzeniami AGD, np. płytą indukcyjną i piekarnikiem lub zmywarką i zlewozmywakiem. Pamiętaj, że w strefie obróbki cieplnej powinien znaleźć się również okap, który pochłonie zapachy i opary z gotowania. Na rynku dostępne są specjalistyczne okapy wyspowe, które montuje się do sufitu, oraz okapy nablatowe.

Planując uzupełnienie wyspy o wysoki barek, przy którym domownicy będą mogli zjeść posiłek lub napić się kawy, pomyśl o zakupie kilku hokerów. Dobrym pomysłem będzie stworzenie swego rodzaju wnęki pod blatem, w którą wsuniesz krzesła, gdy nie będą w użyciu. Nad barkiem warto zainstalować także lampy wiszące – doświetlą przestrzeń i zaakcentują jej funkcję.

Dopasuj styl wyspy kuchennej do wnętrza

Styl wyspy wyznaczają przede wszystkim materiały użyte do produkcji blatu i frontów meblowych, ich kolorystyka oraz detale, takie jak uchwyty. Jeśli chodzi o blat, możesz zdecydować się na opcję laminowaną, drewnianą, kamienną.

Ciekawą alternatywą dla kamienia są spieki kwarcowe, które wyróżniają się lekkością, eleganckim wyglądem i dużą odpornością na odbarwienia. Spieki doskonale imitują żyłkowany marmur czy lastryko, dlatego odnajdą się w kuchniach glamour, modern classic, loft glam. Fani klasycznych stylizacji przychylnym okiem spojrzą na drewno i jego zamienniki. Drewniany blat będzie świetnym wyborem do kuchni skandynawskich, minimalistycznych, tradycyjnych, retro.

Kuchnia Capital - 49th Cortese Avenue

Ponieważ wyspa to jeden z najbardziej eksponowanych elementów zabudowy kuchennej, powinna być wykonana z najwyższą starannością. Do dobrych praktyk należy wykończenie jej tylnej części – o ile nie znajdują się w niej szuflady lub szafki – i pokrycie jej np. modnymi panelami lamelowymi lub materiałem będącym przedłużeniem blatu. Wówczas bryła prezentuje się estetycznie i płynnie wkomponowuje się w ogólny wystrój wnętrza.

Zadbaj o doprowadzenie instalacji

Pamiętaj, że projekt wyspy kuchennej musi uwzględniać wszystkie niezbędne instalacje, które zapewnią jej pełną funkcjonalność. W pierwszej kolejności pomyśl o doprowadzeniu instalacji elektrycznej. Wyspa często wykorzystywana jest jako dodatkowa powierzchnia robocza, na której używamy sprzętów takich jak mikser, blender czy ekspres do kawy. Montaż gniazdek elektrycznych bezpośrednio w blacie wyspy ułatwi korzystanie z tych urządzeń bez potrzeby przeciągania kabli przez całą kuchnię.

Jeśli planujesz umieścić w wyspie zlew lub zmywarkę, konieczne będzie doprowadzenie instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Wiąże się to z przeprowadzaniem prac pod podłogą, które najłatwiej zrealizować na etapie budowy domu lub generalnego remontu.

W przypadku, gdy wyspa ma być wyposażona w płytę grzewczą, trzeba zadbać o instalację elektryczną o odpowiedniej mocy. Zwróć uwagę na to, że płyta indukcyjna wymaga odpowiedniego obciążenia elektrycznego, co z kolei może oznaczać konieczność modernizacji istniejącej instalacji elektrycznej.

Podsumowanie

Podsumowując, wyspa kuchenna to rozwiązanie, które oferuje wiele korzyści, takich jak dodatkowa przestrzeń robocza, miejsce do przechowywania czy strefa integracji dla domowników i gości. To najbardziej reprezentacyjny punkt kuchni, który podkreśla jej styl i maksymalizuje funkcjonalność.

Warto jednak pamiętać, że wyspa nie sprawdzi się w każdej przestrzeni. W mniejszych kuchniach może ograniczać swobodę ruchu i zaburzać ergonomię pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest staranne zaplanowanie wymiarów wyspy, dopasowanie ich do funkcji, jakie ma ona spełniać, oraz do metrażu kuchni. Wówczas wyspa kuchenna będzie praktycznym i estetycznym elementem wnętrza, który w pełni wykorzysta potencjał dostępnej przestrzeni.

Więcej kuchennych inspiracji znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1