Z czym łączyć kolor taupe we wnętrzach? 5 wskazówek i inspiracji
CzytajZ czym łączyć kolor taupe we wnętrzach? 5 wskazówek i inspiracji
Kolor taupe – jedno z najmodniejszych odkryć ostatnich sezonów i znakomita propozycja dla wielbicieli ponadczasowej klasyki. Barwa tyle nieoczywista, ile intrygująca odważnie wkracza na salony, odnajdując się niemal w każdej aranżacji. Zastanawiasz się, jak wprowadzić kolor taupe do wnętrza? Zobacz, z czym go łączyć i jak stylizować, by osiągnąć najciekawsze rezultaty!
Kolor taupe z sezonu na sezon cieszy się coraz większą popularnością – zawdzięcza to m.in. modzie na wyważone, minimalistyczne aranżacje, w których chętnie wykorzystywana jest kojąca paleta barw. Tajemniczy taupe przyciąga jednak nie tylko aranżerów mających apetyt na wnętrza w stylu japandi czy New Nordic. Zachwycają się nim zarówno wielbiciele oszczędnego designu, jak i bardziej odważni eksperymentatorzy. W czym tkwi sekret tej barwy?
Spis treści:
Taupe – jaki to kolor i skąd wzięła się jego nazwa?
Taupe to kolor, który trudno zamknąć w sprecyzowanych ramach słownikowych definicji. Sama nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza kreta, co wskazywałoby na jej związek z kolorem zwierzęcego futerka. Od kilku dekad jednak słowo taupe używane jest jako określenie całej gamy kolorystycznej, w której mieszczą się różne odcienie szaro-brązów. W zależności od proporcji, w jakich zmieszane zostały kolory składowe, ową barwę można interpretować jako brąz z domieszką szarości lub odwrotnie – szarość z elementami brązu. W każdym przypadku na pierwszy plan wysuwa się jej nieoczywisty charakter oscylujący między neutralną a ciepłą tonacją.
Kolor taupe doskonale sprawdza się jako alternatywa dla spokojnego beżu oraz chłodnych, rozbielonych odcieni koloru szarego. Jest więc świetnym lekarstwem na aranżacyjną nudę, a jednocześnie podkreśla ponadczasowość stylizacji wnętrz.
Z jakimi barwami łączyć kolor taupe? Poznaj najbardziej inspirujące zestawienia!
Zastanawiasz się, z czym łączyć kolor taupe, by stworzyć trafione zestawienie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – niezależnie od tego, na który z odcieni taupe się zdecydujesz, pasuje on niemal do wszystkiego. Co więcej, w aranżacjach sprawdzi się zarówno w roli koloru bazowego, jak i barwnych akcentów. Śmiało możesz pokryć nim ściany, wybrać tapicerkę mebli w tym kolorze czy też ograniczyć się do zasłon i innych tekstylnych dodatków. Taupe znakomicie zaprezentuje się w stylu total look oraz jako element modnych połączeń.
Z jakimi dodatkami łączyć meble w tym kolorze? Jeśli chcesz odrobinę przełamać spokojną naturę barwy taupe, postaw na wyrazisty duet. Elegancki kolor taupe warto ożywić energetyczną czerwienią, głębokim fioletem, granatem lub zielenią. W towarzystwie intensywnych akcentów kolorystycznych prezentuje się znakomicie! Ciemne, szlachetne barwy podkreślą jego charakter i dodadzą głębi aranżacjom utrzymanym w ciepłych tonacjach.
Inny pomysł na niebanalne zestawienie? Połącz taupe z kolorami z palety pasteli. Pudrowe róże, waniliowe żółcie, mięta czy kawowe odcienie beżu dodadzą mu lekkości i świeżości. W minimalistycznych aranżacjach dobrze sprawdzi się również połączenie taupe z bielą i czernią – takie trio to przepis na klasykę w nowoczesnym wydaniu!
>>Zobacz także: Pastelowe dodatki do wnętrz – jak i z czym je łączyć?
Kolor taupe a style aranżacyjne – co wybrać?
W zależności od oprawy kolor taupe może być odbierany jako elegancki, wręcz wytworny lub przeciwnie: stonowany, skromny i neutralny w wyrazie. Barwa oscylująca między szarością i brązem doskonale komponuje się z drewnem, betonem architektonicznym lub naturalną cegłą, akcentując różnorodność faktur i surowe struktury. Z tego powodu z pewnością znajdzie zastosowanie w aranżacjach w duchu skandynawskim, industrialnym, minimalistycznym lub japandi.
Taupe nie mniej ciekawie prezentuje się jednak w otoczeniu połyskujących powierzchni czy dodatków w stylu glamour. Żyłkowane marmurowe blaty, welwetowe tkaniny, kryształowe lampy – wszystko to stanowi doskonałe uzupełnienie aranżacji utrzymanej w odcieniach taupe. Osoby ceniące klasykę śmiało mogą zastosować taupe jako kolor wiodący w salonie lub sypialni – doskonale sprawdzi się na ścianach, tapicerkach mebli czy dywanach, w otoczeniu masywnych drewnianych komód i szaf.
Kolor taupe – meble i dodatki. Propozycje do stylowych wnętrz
Meble w odcieniach beżowej szarości będą ciekawym wyborem dla wszystkich, którzy lubią uniwersalne aranżacje, ale jednocześnie szukają odmiany od popularnych brązów czy wszędobylskiej bieli. Taupe jest na tyle wszechstronną barwą, że nadaje się tak na obicia mebli wypoczynkowych i łóżek tapicerowanych, jak na wybarwienie frontów mebli do salonu czy kuchni. Szczególnie ciekawie zaprezentuje się w kolekcjach mebli wykończonych na wysoki połysk.
Jeśli szukasz wysmakowanych elementów wykończenia wnętrz, urządzasz elegancki gabinet lub luksusowy salon, postaw na aksamitną kanapę w kolorze taupe. Jej charakter podkreślą ozdobne pikowania i smukłe nóżki, dzięki którym w swojej przestrzeni dziennej stworzysz reprezentacyjną strefę wypoczynkową. Oprócz głównych elementów wyposażenia warto sięgnąć po przytulne dodatki takie jak poduszki dekoracyjne, zasłony czy narzuty. Tekstylia taupe pasują niemal do wszystkiego! Pamiętaj, że jeśli wybierasz detale w tym samym kolorze, śmiało możesz zagrać różnorodnymi fakturami – taki zabieg sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w konwencji total look.
Wystrój w kolorze taupe. O czym pamiętać, wybierając tę barwę?
Wprowadzając kolor taupe do wnętrza, zdecyduj, czy w Twojej aranżacji będzie to kolor bazowy czy uzupełniający. W pierwszym przypadku warto wykorzystać go na dużych płaszczyznach – ściany pokryte farbą, tapetą lub płytkami w takim kolorze zrobią spektakularne wrażenie w przestronnych mieszkaniach, choć nawet w niedużej łazience mogą zapewnić efekt wow. Jeśli taupe stanowi podstawę i motyw przewodni całego wystroju, warto pokusić się o tonowanie koloru. Ciemny brąz zmieszany z szarością to całkiem bogata paleta odcieni – wykorzystaj ją w harmonijnych aranżacjach inspirowanych ascetyczną estetyką czy szykownych stylizacjach glamour.
Wiesz już, skąd bierze się popularność koloru taupe – jego uniwersalny charakter i stylowa elegancja sprawiają, że na dobre zadomowił się w naszych wnętrzach. Zainspiruj się naszymi wskazówkami i znajdź swój sposób na tę oryginalną barwę. Twoje mieszkanie z pewnością na tym zyska!