Zaaranżuj stół na wiosenne przyjęcie w ogrodzie
CzytajZaaranżuj stół na wiosenne przyjęcie w ogrodzie
Po długim czasie deszczowej pogody każdy z nas pragnie spędzić choć odrobinę czasu na świeżym powietrzu, łapiąc przyjemne promienie ożywczego słońca, najlepiej w towarzystwie zaproszonych gości. Wiosna to czas, kiedy oficjalnie można otworzyć sezon na zabawy w ogrodzie w gronie najbliższych i zorganizować mniej lub bardziej eleganckie przyjęcie. Podpowiadamy, jak najlepiej zorganizować idealne przyjęcie wiosenne i pięknie zaaranżować stół.
Spis treści:
Wiosenne przyjęcie w ogrodzie krok po kroku
Nieważne, czy wolisz huczną zabawę z muzyką, klimatyczny grill z domową lemoniadą, czy kameralne ognisko – dobra organizacja, odpowiednie dekoracje i przemyślne menu zawsze będą gwarantowały sukces takiego wydarzenia! Dlatego zanim zaprosisz gości, zapanuj wszystko krok po kroku.
- Udane przyjęcie nie może odbyć się bez odpowiedniego wyposażenia i dekoracji stołu. O tym, jak udekorować stół na przyjęcie w ogrodzie dowiesz się z poniższego artykułu. Dzięki stołowym aranżacjom powstaną przepiękne zdjęcia z Twojego przyjęcia!
- Letnie przyjęcie powinno odbywać się z wykorzystaniem owoców sezonowych i sezonowych warzyw. Lepiej zrezygnować w tym czasie z gotowych fast foodów i skupić się na tym, co płynie z natury.
- Czasem dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie rodziny lub znajomych w letnie przyjęcie. Jeśli zapraszasz bliskie Ci osoby i potrzebujesz pomocy, nie wahaj się o tym mówić. Organizacja przyjęcia może być czasochłonna, jednak z pomocą najbliższych (jeśli każdy przyniesie po jednym daniu) będzie dużo łatwiej.
- Jedzenie eksponuj przy użyciu własnej zastawy stołowej. To idealne rozwiązanie, by uczynić dekorację stołu spójną i dopracowaną z każdej strony.
Lista i zaproszenie gości
Dobrze zorganizowane przyjęcie w ogrodzie zawsze zaczyna się od gości. Niezależnie od tego, kogo chcesz zaprosić, nie rezygnuj z przygotowania listy zaproszonych osób, a jeżeli to możliwe – z wysłania im oficjalnego zaproszenia – niekoniecznie w formie papierowej, lecz choćby elektronicznej. Umieszczając na zaproszeniu prośbę o potwierdzeniu przybycia, ułatwisz sobie tym zaplanowanie ilości jedzenia i napojów. Mowa oczywiście o przyjęciu nieco bardziej formalnym.
Praktyką zapraszania na przyjęcie w ogrodzie najbliższych jest oczywiście krótka wiadomość tekstowa lub po prostu rozmowa telefoniczna. Co ciekawe, z okazji takich imprez niektórzy tworzą zabawne wydarzenia na Facebooku. To dobry sposób, by wspólnie ustalić, kto i co przynosi na przyjęcie w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie dobre tylko na imprezę z przyjaciółmi. W przygotowaniu bardziej formalnego przyjęcia w ogrodzie lub grilla, goście nie powinni brać udziału.
Przyjęcie w ogrodzie – dekoracje
Przygotowując przyjęcie w ogrodzie, koniecznie sprawdź stan techniczny stołu, ławek i krzeseł. Brudne meble i chybocząca się nóżka, przyćmią nawet najpiękniejsze dekoracje.
Najważniejszy jest stół, wokół którego będą gromadzić się goście – to nie tylko smaczne potrawy, to także dodatki i zastawa. Nigdy tego nie zaniedbuj – odpowiednio dobrana dekoracja potrafi nadać spotkaniu niesamowity klimat. Jeśli zdecydowałeś się na motyw przewodni spotkania, pamiętaj, by wdrożyć go na zaproszeniach i dekoracjach oraz w przekąskach.
Stół możesz udekorować tradycyjnym obrusem lub przygotować coś bardziej kreatywnego, co spełni się w takiej roli, np. kolorowa tapeta, szary papier, warkocze z kwiatów czy nawet trawa z rolki. Możesz także wykorzystać nakrycie z naturalnych materiałów, np. lnu albo bawełny.
Doskonale prezentują się także ręcznie robione serwety oraz podstawki wykonane z pnia drzewa. Obrus, bieżnik czy serwetki powinny odpowiadać kolorystycznie zastawie. Jeżeli jednak masz wątpliwości, bezpiecznym rozwiązaniem będzie klasyczna i niezawodna biel.
Naczynia, w których będziesz serwować jedzenie, możesz skompletować nawet z różnych zestawów. Najważniejsze, by miały podobny odcień, ten sam motyw przewodni, tworzywo lub kształt.
Rada Mistrzów BRW: Zastawę zawsze należy dostosowywać do wieku gości. I tak np. jeżeli przyjęcie będzie głównie dla dzieci, najlepiej zakupić kolorowe komplety.
Ogród sam w sobie cieszy oczy piękną roślinnością. Jednak nastrój przyjęcia „pod chmurką” dodatkowo podkreślisz, ustawiając na stole oryginalne kwiatowe dekoracje. Mogą to być pojedyncze kwiaty w szklanych butelkach, bukiety ustawione w słoikach przewiązanych tasiemką lub szklane misy z pływającymi kwiatami.
Kwiaty możesz również wykorzystać do dekoracji dań i napojów (np. kostki lodu z zamrożonymi w środku niewielkimi kwiatami lub ziołami). Pięknie prezentują się również inne naturalne dodatki: kamyczki, muszle czy gałązki ułożone w wielkich szklanych kielichach lub na paterze – kojarzą się z wakacjami i relaksem.
Absolutnym must have są także latarenki na świece. Ustaw je na stole i rozwieś na drzewach – zagwarantują nastrojową, nieco romantyczną aurę. Na stołach możesz ustawić również drewniane skrzynie zapełnione kwiatami, owocami, napojami czy naczyniami – możliwości jest naprawdę sporo.
Możesz także pokusić się o przygotowanie winietek, które będą informować gości o ich miejscach siedzących. Możesz je wykonać z kamyków, na których napiszesz imię gościa lub z szarego papieru zawiniętego w rulonik, wewnątrz którego znajdą się kwiaty wymieszane z małymi czekoladkami czy cukierkami.
Pamiętaj, że przygotowując dekoracje na stół, warto zdecydować się na kolor przewodni. Dzięki temu, mimo całego rozgardiaszu, jaki gwarantuje impreza na świeżym powietrzu, osiągniesz poczucie spójności i ładu.
Przyjęcie w ogrodzie – co podać?
Gdy lista gości jest już gotowa i wszyscy potwierdzili swoją obecność, śmiało możesz zacząć planować przekąski. Pamiętaj, że zapraszanie gości do siebie wcale nie musi wiązać się z godzinami stania przy kuchni. Alternatywą jest catering lub zorganizowanie imprezy składkowej, gdzie każdy z zaproszonych ma wyznaczone jakieś zadanie, np. przygotowanie sałatki lub zorganizowanie napojów.
Szukasz prostych przepisów na przekąski? Mamy ich dla Ciebie aż 10!
Jeżeli Twoje wiosenne przyjęcie w ogrodzie nie będzie polegało na kilkogodzinnym siedzeniu przy stole, warto zdecydować się na ustawienie stołu szwedzkiego, na którym powinny znaleźć się:
- łatwe do zjedzenia przekąski (w tym świeże owoce lub pokrojone w słupki warzywa),
- zimne napoje (niektórzy mogą nie mieć ochoty na alkohol albo napoje gazowane; przygotujcie dla nich niegazowaną wodę z listkami mięty i plastrami cytrusów – to orzeźwiające połączenie!),
- dodatki do dań z grill (pieczywo, masło czosnkowe, sosy, sałatka),
- potrzebne naczynia i sztućce,
- serwetki,
- niewielki kranik z wodą, który pozwoli na przemycie rąk.
Na ogrodowym stole nie powinno również zabraknąć drobiazgów, takich jak papierowe słomki do napojów czy zabawne wykałaczki do koreczków. Pamiętaj również o koszu na śmieci i pojemniku na brudne naczynia. Podczas przyjęcia w ogrodzie świetnie sprawdza się również barek, który zagwarantuje, że napoje będą odpowiednio schłodzone.
Rada Mistrzów BRW: Podczas przygotowywania menu, nie zapomnij również o opcji na wegetarian! Może grillowana papryka i bakłażan? Więcej przepisów na potrawy wege z grilla znajdziesz na naszym blogu.
Wiosenne przyjęcie: zadbaj o nastrojowe oświetlenie
Kiedy słońce powoli zachodzi, a w ogrodzie zaczyna roznosić się intensywny zapach kwiatów, idealnym podkreśleniem tego magicznego klimatu będą widoczne zza krzewów małe punkciki światła, które wyznaczą gościom drogę do rozświetlonego i obficie zastawionego stołu. Taki efekt bardzo łatwo uzyskasz dzięki rozstawionym wzdłuż trawnika lampionom lub świecom umieszczonym w dużych słoikach. Na altanie zawieś sznur girland, a na stole rozłóż dekoracyjne świeczniki i kule świetlne.
Muzyka rozkręca zabawę
Goście dopisali, dekoracje i jedzenie gotowe. Nie zapomnij o muzyce, która wspaniale podkreśla klimat ogrodowego przyjęcie i rozkręca zabawę. Zadbaj o ulubione przeboje wszystkich zgromadzonych. Przygotuj dysk przenośny lub laptopa z muzyką i podłącz go do głośników ustawionych w ogrodzie.
Zawsze miej plan awaryjny
Nawet najlepiej zorganizowane przyjęcie, z najpiękniejszymi dekoracjami i najpyszniejszymi przekąskami może zepsuć pogoda. Dlatego zawsze miej przygotowany plan awaryjny. Jeśli posiadasz zadaszony taras lub altanę, upewnij się, że w razie deszczu zmieścisz w nich wszystkich gości oraz stół z przekąskami i grill. Doskonałym rozwiązaniem – ale i mniej dostępnym i bardziej kosztownym – jest także ustawienie ogrodowego pawilonu.
Zadbaj o komfort gości i sąsiadów
Podczas przyjęcia urządzanego w ogrodzie warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przed słońcem, komarami i wieczornym chłodem. Przygotuj więc niewielki kosz, który wypełnisz kremem przeciwsłonecznym i środkiem przeciwko komarom. Warto umieścić w nim również chusteczki nawilżane i higieniczne. Na siedziskach warto rozłożyć miękkie poduchy, a w pobliżu miejsca, gdzie będziecie siedzieć warto, aby znalazło się kilka koców, którymi w przypadku wieczornego chłodu, goście będą mogli się okryć.
Warto również poinformować swoich sąsiadów o planowanym przyjęciu w ogrodzie. Unikniesz dzięki temu przykrych sytuacji, gdy zachowanie Twoich gości będzie nieco głośniejsze niż to obwiązujące w czasie ciszy nocnej.