Znajdź swój pomysł na werandę!
CzytajZnajdź swój pomysł na werandę!
Weranda pełni dwie funkcję: ozdobną i wypoczynkową. To miejsce, w którym z przyjemnością wypijesz filiżankę porannej kawy, a wieczorem zrelaksujesz się, patrząc w gwieździste niebo. Jak wygodnie urządzić werandę i jakie dodatki wybrać? Przedstawiamy pomysły i modne inspiracje!
Spis treści:
Weranda a taras – podstawowe różnice
Posiadanie werandy pozwala cieszyć się świeżym powietrzem niezależnie od auty i pory roku. Weranda, w przeciwieństwie do tarasu, jest miejscem, gdzie możesz wypoczywać również w te chłodniejsze dni, np. wczesną wiosną, późną jesienią, a czasami nawet zimą. Dzięki swej budowie chroni przed deszczem, wiatrem i słońcem. Możesz ustawić ją w dowolnej części ogrodu lub zaprojektować jako przedłużenie tarasu. Wtedy weranda stanie blisko Twojego domu i odciąży latem inne pomieszczenia, jak salon czy jadalnia. Koc, miękki fotel i kubek gorącej herbaty na powietrzu, pozwolą Ci zrelaksować się po całym dniu pracy.
Wyróżniamy różne rodzaje werandy. Weranda może być otwarta (wtedy przypomina nieco taras) półotwarta lub zamknięta. Ten ostatni model jest najbardziej praktyczny ponieważ wówczas ganek pełni dodatkowo funkcję wiatrochronu. Werandy różnią się także ze względu na materiał wykonania. Weranda może być drewniana, szklana lub murowana. Kolejna znacząca różnica miedzy werandą a tarasem to umiejscowienie: taras może być zlokalizowany na każdym poziomie domu, z kolei weranda znajduje się wyłącznie na parterze. Najlepiej od strony ogrodu.
Pamiętaj, że weranda jest nie tylko miejscem do wypoczynku, to również doskonała ozdoba domu. Zadbaj o to, aby stała się jego wizytówką, a przebywanie w niej sprawiało przyjemność. Podpowiadamy, jak zaaranżować i urządzić werandę.
Na jaką werandę się zdecydować? Przegląd materiałów
Wpływ na wygląd werandy w dużej mierze mają dodatki, ale także sam materiał, z jakiego wykonane jest samo pomieszczenie. Jakie są najczęściej spotykane rozwiązania?
· Weranda drewniana
Werandy znajdują się na zewnątrz, przez co narażone są na trudne warunki atmosferyczne, grzyby, pleśń, a także owady i gryzonie. Dlatego do ich budowy wykorzystuje się odpowiednio zaimpregnowane drewno. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj drewna będzie się do tego nadawał. Najbardziej polecane materiały to deski i listwy sosnowe, świerkowe, dębowe, a także tekowe. Zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że weranda nabiera przytulnego charakteru. Możesz także ozdobić jej ściany sadząc rośliny pnące i kwiaty.
· Weranda metalowa
Konstrukcje takich werand wykonane są ze stali lub aluminium. To rozwiązanie solidne trwale, odporne na korozję, zmienne warunki atmosferyczne i gryzonie. Warto wiedzieć, że metal, którego używa się do tego typu przybudówek malowany jest proszkowo, co dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość. Wadą werandy metalowej jest fakt, że materiał łatwo nagrzewa się od słońca. Możesz jednak urządzić ganek stawiając na metalowy stelaż oraz zadaszenie i ściany z grubej tkaniny. Stylowy namiot będzie prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu.
· Weranda murowana
Zazwyczaj powstają w tym samym czasie co budynek, więc są spójne z elewacją domu. To rozwiązania zamknięte lub pół-zamknięte.
· Weranda przeszkolona
W przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa nowoczesne werandy coraz częściej zabudowywane są szkłem. Dzięki temu do środka pomieszczenia wpada więcej światła. Ich konstrukcje wykonane są z metalu lub drewna, natomiast przeszklone są tylko ściany lub ściany i dach. Szklane konstrukcje jak wiadomo narażone są bardziej na zniszczenia w wyniku wichury czy burzy (a konkretniej – spadające na nie rzeczy).
Masz pomysł na werandę? Jej rozmiar ma znaczenie
Mały ganek nie da Ci niestety dużych możliwości w urządzaniu. Najlepiej wybierać wtedy takie meble, które będą zajmowały możliwie mało powierzchni. W miejscach oszklonych warto powiesić donice z kwiatami, a zamiast zajmujących sporo miejsca zestawów wypoczynkowych zdecydować się na mały stolik i wygodną ławkę z możliwością dodatkowego przechowywania.
Duża weranda pozwoli Ci na większą elastyczność w aranżacji. Spokojnie zmieści się tutaj zestaw mebli ogrodowych. Ciekawym pomysłem jest również ustawienie innych elementów wypoczynkowych np. huśtawki lub hamaku (miłośnicy tego rozwiązania będą mogli z niego korzystać nawet zimą).
Duża weranda pozwoli Ci na większą elastyczność w aranżacji. Spokojnie zmieści się tutaj zestaw mebli ogrodowych. Ciekawym pomysłem jest również ustawienie innych elementów wypoczynkowych np. huśtawki lub hamaku (miłośnicy tego rozwiązania będą mogli z niego korzystać nawet zimą).
Weranda – a co na podłogę?
To, z czego będzie wykonana podłoga Twojej werandy, zależy od wielu czynników, m.in od stylu domu oraz konstrukcji i materiału werandy. Pamiętaj, że to pomieszczenie narażone jest na opady, silne wahania temperatury czy mróz, dlatego warto zadbać, aby odpowiednio zostało wykończone.
Uniwersalnym materiałem jest drewno – nie jest to jednak budulec szczególnie wytrzymały i odporny na ścieranie. Czasem jednak warto postawić na droższe, ale bardziej wytrzymałe drewno egzotyczne. Dobre na podłogę są także płytki ceramiczne i terakotowe. Są estetyczne i łatwe w konserwacji. W otwartych werandach świetnie sprawdzają się także kamień naturalny i płyty betonowe.
Bez względu na rodzaj materiału, z jakiego została wykonana podłoga na werandzie, w przypadku, gdy jest ona zamknięta, spokojnie możesz pomyśleć o rozłożeniu średniego lub małego dywanu, który nada temu miejscu przytulności.
Jak urządzić werandę? Wybieramy meble
Największą przyjemność sprawia zaaranżowanie werandy samemu – od początku do końca. Bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujesz: przeszkloną, murowaną, drewnianą czy metalowa, dom i tak będzie prezentował się niebanalnie i niezwykle przytulnie.
Oczywiście to pomieszczenie trzeba jeszcze wygodnie i funkcjonalnie urządzić. Na jakie meble i dodatki na werandzie się zdecydować? Masz wybór pomiędzy wieloma różnymi materiałami: drewniane, metalowe, rattanowe, a może plastikowe.
Jeżeli decydujesz się na zakup metalowych mebli na werandę, zwrócić uwagę czy pomieszczenie nie jest otwarte na południową stronę. W takiej sytuacji meble mogą się wtedy zbytnio nagrzewać i korzystanie z nich w upalny dzień będzie mocno utrudnione.
Wyposażenie powinno być przede wszystkim zgodne z klimatem, w jakim wybudowana została weranda. Wiele zależy także od charakteru pomieszczenia, jego formy oraz wielkości. Jeżeli Twoja weranda ma formę zamkniętą, śmiało możesz urządzić ją tak, jak mały salon.
Wstaw zestaw wypoczynkowy (jednak nie za duży, by zbytnio nie zagracić przestrzeni) lub tapicerowaną sofę, pufy, oryginalny stolik kawowy i dodatki: dekoracyjne poduszki, pledy, lampiony, donice z bujną zielenią oraz świece zapachowe. Na pewno zaskoczysz swoich gości, jeżeli na werandzie zajdzie się także barek ogrodowy.
Pomysł na werandę: kącik do czytania
Kolejny ciekawy pomysł to kącik czytelniczy. Jeśli Ty lub ktoś z domowników lubi czytać w ustronnym, przyjemnym miejscu, zaaranżuj również kącik do czytania. Wstaw wygodny fotel, podnóżek i regał na książki. Ponieważ z werandy można korzystać również podczas długich jesiennych wieczorów, nie zapomnijmy o ciepłym kocu i lampie podłogowej.
W przypadku przestrzeni otwartych lepiej sprawdzą się odporne na wilgoć i wytrzymałe meble ogrodowe – wykonane z rattanu, technorattanu lub tworzywa sztucznego.
Urok dodatków to sprawdzony pomysł na werandę z charakterem
· Zwiewne tekstylia
Tekstylia pomagają wykreować wspaniały klimat. Dlatego nie może ich zabraknąć na Twojej werandzie. Dekoracyjne tkaniny pełnią również praktyczną funkcję – podobnie jak firany i zasłony w domu. Stanowią świetne tło do dekoracji, osłaniają przed promieniami słonecznymi, a wieczorem chronią przed owadami.
· Klimatyczne oświetlenie
Odpowiednio dobrane, nastrojowe oświetlenie pozwala na spędzenie klimatycznych chwil na werandzie również wieczorową porą. Ponadto, jeśli dobrze wybierzesz punkty światła, dodatkowo uwypuklisz walory dekoracyjne konstrukcji. I tutaj doskonale sprawdzą się ozdobne girlandy, lampiony oraz świece.
· Donice z kwiatami
Kwiaty na werandę to zazwyczaj te same gatunki, które zdobią tarasy i balkony. W wiszących donicach można uprawiać plektrantus koleusowaty, petunie, surfinie, lobelie, pelargonie czy fuksje. Warto ustawić tutaj również rośliny pokojowe. Natomiast na zewnątrz koniecznie posadź pnącza: powojnik, wiciokrzew, groszek pachnący, tunbergie czy wilec trójbarwny.
Pamiętaj, że w przypadku kwiatów na werandzie, kluczowy będzie dobór donic. Powinny być dopasowane barwą i materiałem do całości kompozycji. I tak np. ceramika dobrze sprawdza się w werandach urządzanych w stylu skandynawskim i śródziemnomorskim, pojemniki z technorattanu, metalu i szkła warto umieszczać w miejscach modernistycznych, natomiast gliniane i drewniane osłonki dobrze pasują do stylu wiejskiego (cottage).
Więcej inspiracji rożnego rodzaju dekoracji ogrodowych, które sprawdzą się również na werandzie, przeczytasz na naszym blogu.