Przejdź do sklepu brw.pl

Zaproś do domu zimowe tekstylia!

Czytaj
6.01.2020

Zaproś do domu zimowe tekstylia!

Jaki jest Twój ulubiony zestaw na mroźne miesiące? Czy może jest to laptop, skandynawski kryminał, grube skarpety, gorące kakao i miękki koc na zimę? Jeśli dobrze trafiliśmy i chcesz przygotować aranżację swojego wnętrza na chłodne wieczory, dobierz odpowiednie tekstylia do mieszkania w kilku najpopularniejszych stylach aranżacji.

Tekstylia domowe – dlaczego to najważniejsza część wystroju?

W każdym poszczególnym stylu aranżacyjnym jest coś, co sprawia, że ludzie go kochają. Dla wielu z nich punktem wspólnym jest przytulność, lekka i ciepła atmosfera, możliwość osiągnięcia stanu efektywnego odpoczynku. W osiągnięciu takiej aranżacyjnej harmonii niewątpliwie pomagają tekstylia domowe. Dlaczego warto z ich pomocą dekorować przestrzeń?

  • Dzięki nim wnętrze nabiera przytulnego charakteru. Staje się optycznie miękkie i przyjazne, a takie warunki w zimowe wieczory są na wagę złota.
  • Tekstylia domowe to najłatwiejszy i najmniej kosztowny sposób na odmianę wnętrza: poduszki dekoracyjne, zasłony, narzuty, koce, pledy – nie kosztują fortuny, ale ich wpływ na wygląd wnętrza jest bardzo istotny.
  • Domowe tekstylia znacząco ułatwiają wyeksponowanie we wnętrzu konkretnego stylu, na którym nam zależy. Czasem wystarczy zmienić poszewki na poduszki dekoracyjne i dodać klimatyczną narzutę, by z surowego monochromatyzmu przejść do pięknej aranżacji w stylu romantycznym.

Materiały w stylu skandynawskim

Duńskie hygge (stan szczęśliwości i komfortu) osiągniesz nie tylko dzięki bliskim osobom wokół i przyjemnościom. Skandynawski design potrafi podnieść na duchu i pomóc przetrwać zimę. Styl skandynawskiego mieszkania opiera się przede wszystkim na prostej estetyce, inspiracjach czerpanych z natury i funkcjonalnych rozwiązaniach. Wnętrze pozostaje jednocześnie przytulne, a to dzięki wykorzystaniu drewna, bieli i innych stonowanych barw, dużej ilości światła dziennego oraz sztucznego. Znaczenie mają także tekstylia domowe: poduszki, zasłony, obrusy, czy dywaniki.

Zimowe wzory w takim mieszkaniu mogą nawiązywać do bezkresnych lasów Norwegii, Danii i Szwecji. Zainspiruj się wzorami z typowego skandynawskiego swetra: szlaczkami, łosiami, śnieżynkami i typowymi dla tamtejszego folkloru paseczkami w kolorze granatu, czerwieni i kremowej bieli. Znajdziesz je m.in na poszewkach poduszek.

PODUSZKA DEKORACYJNA NAVARINO do etno-salonu

 

Drugim kierunkiem skandynawskiego stylu, poza szwedzkim folkiem, może być prostota – wykorzystywane tkaniny są oszczędne w ozdobach, a jednocześnie miękkie i puszyste.

Do takiego koca dobierz designerską poduszkę, która jest prosta, a jednocześnie dość nietypowa i przyciągająca wzrok. Szwedzi kochają takie tekstylia i dodatki.

PODUSZKA FAT SUPEŁ

 

Dywany przy ładnej drewnianej podłodze będą zbędne. Jeśli jednak bez nich mieszkanie wygląda na puste i mało przytulne, na podłogę przy łóżku możesz położyć niewielki puszysty dywanik. Ogrzeje on rano Twoje stopy, a pierwsze kroki po przebudzeniu się będą zdecydowanie łatwiejsze.

Ważną rolę pełnią również zasłony, dzięki którym tworzy się wewnątrz przytulny, intymny klimat. Ich kolorystyczna spójność z tekstyliami w postaci poduszek i pledów jest dalece wskazana.

Styl boho – jaki koc na zimę dobrać?

Styl boho staje się coraz popularniejszy. Jeśli w poszukiwaniu odpowiedniej aranżacji wnętrz zrezygnowałeś z wszechogarniającej bieli i szwedzkich inspiracji na rzecz stylu paryskiej cyganerii oraz dzieci-kwiatów lat 60. i 70., oto garść podpowiedzi dla Ciebie.

AKSAMITNA PODUSZKA PEACOCK

 

Szeroka paleta ciepłych kolorów i wzorów, łączenie ze sobą różnych, pozornie niepasujących dodatków, prostota zestawiona w jednym mieszkaniu z dekoracyjnością, naleciałości rustykalne (w tym meble jak z wiejskiej chaty, często ciężkie i przemalowywane po swojemu) oraz nonszalancja, przytulność i swoboda – tym cechuje się ten styl.

Sam wystrój swoją przytulnością podwyższa temperaturę o kilka stopni. Co jednak, gdy jesteś prawdziwym zmarzluchem? Uzupełnij pomieszczenie o rozgrzewający koc.

Koc na zimę w stylu boho powinien być bogato zdobiony, chętnie z nawiązaniem do wzorów etnicznych. Nie zaszkodzą frędzle, które w tym nurcie aranżacyjnym są dość charakterystycznym zdobieniem.

Mamy dla Ciebie dobrą radę. Baw się fakturami, teksturami i deseniami! Szalone połączenia w tym stylu są wręcz wskazane. Artystycznego wyrazu nadadzą też mieszkaniu frędzle na detalach.

Koc Flannel Combo

KOC FLANNEL COMBO

 

Domowe tekstylia w stylu nowoczesnym – czyli jakie?

Trzecim bardzo popularnym stylem wnętrzarskim w Polsce jest styl modern (nowoczesny). Styl nowoczesny to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą odpocząć od nadmiaru kolorów i akcesoriów. Nie ma w nim zbędnych bibelotów, które “łapią kurz”. Wnętrze jest łatwe do posprzątania, funkcjonalne, proste i ponadczasowe.

Używane w nim najczęściej materiały to kamień, drewno, marmur, metal i szkło. Taka aranżacja czasami wymaga “ocieplenia”, szczególnie zimą. Po jakie zimowe wzory możesz sięgnąć, by wszystko do siebie pasowało, a jednocześnie tworzyło ciekawy efekt?

Zwróć uwagę na faktury i tekstury materiałów. Z nowocześnie zaaranżowanym wnętrzem ciekawie będą kontrastować mięciutkie narzuty w spokojnych barwach. Jak miło się w nie wtulić!

Do tego dobierz poduszki w poszewkach przypominających pluszowe. Od razu robi się przytulniej! By zrobiło się cieplej, możesz wprowadzić kolory. Łącznie, aby nie zaburzyć harmonii i spokoju, powinny znajdować się tam najwyżej trzy barwy.

 

Domowe tekstylia w stylu glamour

Styl glamour łączy w sobie inspirację złotym Hollywood i pałacowymi, luksusowymi wnętrzami. W latach 40. i 50. aktorzy byli w końcu traktowani po królewsku. Były to także czasy musicali i rozwoju amerykańskiego kina oraz muzyki.

Blask kryształowych żyrandoli, meble inspirowane designem francuskich XVIII w. pałaców, wygoda, duże lustra, przestronność, luksus i przepych – tym cechuje się ta stylistyka. Uzupełnij wnętrze o tekstylia, które dodadzą mu życia i sprawią, że nabierze ono domowego ciepła. Zimowe wzory będą bogate, ale jednocześnie dyskretne.

Podobają Ci się lampy z kryształkami, a także złote i srebrne dodatki? W takim razie sprawdź, jak urządzić sypialnię w stylu glamour.

 

Dobrym rozwiązaniem glamour będą też detale z materiału przypominającego aksamit. Obicia poduszek często wieńczą biżuteryjne ozdoby, np. spinki, naszywki czy aplikacje. Nie zapomnij też o długich, zaciemniających zasłonach, którymi również można podkreślić styl glamour. Po królewsku wykończą wnętrze.

 

Zimowe wzory w tropikach

Przenieś żar tropików do swojego mieszkania. Domowa dżungla, w tym ściana zieleni, będzie jedyną w swoim rodzaju żywą dekoracją, która wzbudzi podziw.

Kwitnące kwiaty, palmy, desenie typu floral, żywe kolory, wiklina, naturalne materiały, lekkie meble, zwiewne tkaniny, sporo szkła oraz zieloność – to główne cechy tego stylu, stworzonego, by zapomnieć o zimie. Jeśli najlepiej odpoczywasz w naturze i kochasz podróże, to aranżacja stworzona dla Ciebie.

Jeśli wolisz styl tropikalny w spokojniejszym wydaniu, na pewno spodoba Ci się poduszka, na której rosną liście palmowe, poduchy futrzane oraz dyskretny dywan w kolorach ziemi dla uspokojenia całości, który będzie pełnił rolę tła.

PODUSZKA DEKORACYJNA ALPAKA

 

Tekstylia w stylu postindustrialnym

Jeśli zdecydowanie bliższy jest Ci wielkomiejski styl życia i zamiast ucieczki w tropiki preferujesz beton, metal, przestrzeń i rozwój technologiczny z nutą retro, najlepiej poczujesz się w loftowych wnętrzach.

Styl industrialny łączy w sobie przestrzenność, komfort, światło, modne elementy oraz surowość i eleganckie detale, które świadczą o dobrym guście i zainteresowaniu sztuką. Tak wyglądały na początku XX wieku gabinety prezesów fabryk. Mogłoby się wydawać, że koce i poduszki tutaj nie pasują, ale w warunkach domowych uda się dobrać odpowiednie tekstylia, najlepiej gładkie, bez rozpraszających deseni i frędzli, czy tym bardziej cekinów.

Najlepsze będą tutaj uniwersalne biele i chłodne odcienie szarości, które optycznie powiększą jeszcze wnętrze i je rozjaśnią. Jeśli już sięgasz po intensywny i żywy kolor, np. ciemną czerwień, postaraj się, by był to najwyżej jeden taki element. Reszty dopełnią metalowe szafki, ceglane mury, oszczędne w formie oświetlenie oraz okna ze szprosami od podłogi aż do sufitu.

PODUSZKA DEKORACYJNA LOFT

Nie tylko w salonie

Pamiętaj, że w każdym domowym pomieszczeniu możesz wprowadzić klimat pełny ciepła i spokoju. Dlatego nie zapominaj o sypialni, która stanowi podstawę Twojego odpoczynku. Dekoracje tekstylne, prześcieradła, pościel i narzuty na łóżko z pewnością pomogą ubrać to pomieszczenie na zimę.

Zimowa aranżacja domu ma sprawić przede wszystkim, by stał się on przytulniejszy. Tekstylia “ubierają” mieszkanie i dodają mu stylu, sprawiają, że staje się ono oazą i miejscem odpoczynku, do którego miło wrócić po zapracowanym dniu. W takich warunkach zdecydowanie łatwiej i przyjemniej będzie Ci przeczekać mroźne dni.

 

 

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0