Przejdź do sklepu brw.pl

Zero waste: proste sposoby na bycie eko

Czytaj
28.10.2019

Zero waste: proste sposoby na bycie eko

Zanieczyszczenie środowiska jest problemem, który dotyczy każdego z nas. Warto uświadomić to sobie i wprowadzić w swoim życiu drobne zmiany, tworzące bardziej ekologiczny dom, które spowodują, że będziemy wytwarzać znacznie mniej śmieci. Zachęca nas do tego coraz modniejsza w naszym kraju filozofia zero waste. Czym jest? Jak możesz wprowadzić ją również we własne życie? Podpowiadamy!

Zero waste: proste sposoby na bycie eko

 

Czym jest zero waste?

Zacznijmy od początku, a więc od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest słynne ostatnio zero waste. Mówiąc najprościej, jest to filozofia ściśle związana ze stylem życia. Założeniem zero waste jest jak największe ograniczenie, a nawet całkowite wyeliminowanie produkcji śmieci. Osoby, które żyją zgodnie z tą filozofią, starają się postępować tak, by nie generować żadnych odpadków. W tym celu nie tylko unikają foliowych i plastikowych opakowań, ale również starają się przetwarzać i wykorzystywać powtórnie posiadane przez siebie przedmioty. Zwolennicy zero waste robią wszystko, by nie marnować również produktów spożywczych, które kupują.

Styl życia, który znamy jako zero waste, ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych. Obecnie trend ten objął już jednak praktycznie cały świat. Jego zwolennicy przekonują, że drobne zmiany w codziennych nawykach każdego z nas mogą mieć ogromny wpływ na stan środowiska naturalnego i naszej planety.

 

Dlaczego zmiana nawyków jest tak ważna?

Degradacja środowiska naturalnego jest faktem i wedle naukowców postępuje w zastraszającym tempie. Wszyscy pokochali plastik, który wydawał się być materiałem idealnym – tani, praktyczny, funkcjonalny. W rzeczywistości stał się jednak naszym przekleństwem. Materiał ten nie ulega rozkładowi przez setki lat, co sprawia, że góry śmieci rosną w zastraszającym tempie. Plastikowe odpadki stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt lądowych oraz morskich. Dodatkowym problemem jest również niespotykany dotychczas wzrost temperatur, który prowadzi do topnienia lodowców w zastraszającym tempie. Ekolodzy przekonują, że tylko ograniczając ilość produkowanych odpadów i gazów cieplarnianych możemy uniknąć katastrofy. Apelują o zmiany, zwracając się nie tylko do wielkich koncernów i przedsiębiorstw, ale również do każdego z nas.

Oczywistym jest, że całkowite zaprzestanie wytwarzania śmieci może być dla wielu osób kłopotliwe, zwłaszcza na początku wprowadzania zmian w życie. Musisz jednak wiedzieć, że znaczne ograniczenie ich powstawania oraz odpowiednia segregacja tych odpadków, których nie da się uniknąć, również ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Więcej informacji o tym, jak skutecznie segregować śmieci, znajdziesz w naszym artykule: „Jak segregować śmieci w domu i skąd wziąć miejsce na tyle koszy”?

 

Mniej plastiku podczas zakupów

Bardzo wiele niepotrzebnych śmieci i odpadków produkujemy już na etapie zakupów spożywczych. Wystarczy, że uświadomisz sobie, jak wiele folii i plastiku zabierasz ze sobą pakując w foliowe woreczki każde zakupione warzywo lub owoc oraz wybierając jednorazówkę. Tymczasem wystarczy, że zabierzesz ze sobą torbę na zakupy oraz zrezygnujesz z pakowania owoców i warzyw.

Jeśli nie wyobrażasz sobie całkowitej zmiany nawyków w tym zakresie, możesz zastąpić foliówki lnianymi lub bawełnianymi woreczkami, które znajdziesz w ekologicznych sklepach. Pocieszający jest też fakt, że coraz większa liczba sklepów oferuje możliwość pakowania żywności wprost do pudełek wielorazowego użytku, które przyniesiemy ze sobą. To mały krok na drodze do zmniejszenia produkcji plastiku w środowisku.

Torba na zakupy to ekologiczny gadżet, który warto mieć

Ekologiczny dom – jak zacząć zmiany na lepsze?

Jeszcze do niedawna hasło „dom ekologiczny” było całkowicie niepopularne. Już podczas budowy domu stawialiśmy na rozwiązania, które wyróżniał dobry stosunek ceny do jakości i nasza własna wygoda. Projekty domów zakładały ogrzewanie węglem, jako najtańszym i najbardziej popularnym sposobem. Zdecydowanie zbyt rzadko zwracaliśmy uwagę na to, by budować domy ekologiczne, bezpieczniejsze, równie trwałe.

Na szczęście w tej materii wiele się zmienia. Coraz częściej interesujemy się tym, ile kosztuje dom ekologiczny i staramy się wdrażać podczas budowy takie rozwiązania, które pomogą nam osiągnąć balans między ceną, wygodą, a bezpieczeństwem środowiska. Na co zwracać uwagę, chcąc zbudować ekologiczny dom?

  • Dom ekologiczny musi się wyróżniać formą ogrzewania. Rozważ pompę ciepła, jeśli tylko masz taką możliwość. To niezwykle wygodne rozwiązanie do domów ekologicznych. Sprawi, że zapomnisz o konieczności palenia w piecu, a temperaturą w domu będzie sterować wygodny komputer. Oprócz pompy ciepła ciekawą opcją jest również rekuperator – ekologiczne ogrzewanie, odzyskujące ciepło z powietrza wentylacyjnego.
  • Na dachu lub w ogrodzie możesz postawić panele fotowoltaiczne, wspierając tym samym odnawialne źródła energii. Wówczas energię elektryczną w większości pozyskujesz z własnego gospodarstwa, dzięki czemu nie musisz troszczyć się o opłaty za prąd. Projekty domów ekologicznych coraz częściej z góry zakładają montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Koszt instalacji fotowoltaicznej nie musi być duży, przy czym możesz skorzystać z różnego rodzaju dotacji na jej budowę i montaż w domu ekologicznym.
  • W domach ekologicznych warto postawić na sprzęty AGD, które wyróżniają się niskim zużyciem energii. EKO dom zakłada bowiem, że w gospodarstwie domowym jej zużycie będzie dużo niższe w porównaniu do tradycyjnego domu i będzie można to zużycie zaspokoić za pomocą własnych paneli fotowoltaicznych.
  • Budowa domu ekologicznego może zakładać także własną oczyszczalnię ścieków.

To sposoby, które możesz rozważyć przy budowie domu. Jeśli jednak nie planujesz nowego lokum, a chcesz zmniejszyć swój wpływ na środowisko i żyć bardziej eko, możesz stosować poniższe sposoby.

Ekologiczne przechowywanie żywności

Kupujesz produkty spożywcze pakowane w plastikowe opakowania lub chronione folią? Jeśli tak, to każdego dnia wytwarzasz sporą ilość śmieci, które przed długi czas nie znikną z naszej planety.

Czy jednak można zrezygnować z takich opakowań? Czy produkty spożywcze zachowują wówczas świeżość? Okazuje się, że tak. Wystarczy jedynie, że wyposażysz swoją kuchnię w pojemniki i organizery wielokrotnego użytku. Wykonane z wysokiej jakości tworzywa doskonale chronią żywność przed wysychaniem, a jednocześnie są łatwe w utrzymaniu czystości. Z powodzeniem mogą posłużyć Ci przez wiele lat.

Poza pojemnikami, możesz również zawijać produkty takie jak sery czy warzywa w lniane ściereczki. Obecnie coraz więcej firm oferuje tego typu gadżety wykonane z ekologicznych tkanin, które pozbawione są barwników czy chemicznych dodatków. Z powodzeniem mogą więc mieć kontakt z jedzeniem.

Mniejsze zużycie energii

Problemem, z którym zmagają się osoby chcące żyć ekologicznie, jest również wysokie zużycie energii. Nikt z nas nie chce przecież zrezygnować z szeroko pojętej elektroniki. Na szczęście, nie musimy. Wystarczy jedynie pomyśleć o drobnych zmianach, na przykład w obszarze oświetlenia. Jeśli korzystasz z tradycyjnych żarówek, warto wymienić je na lampy z diodami LED. Przyniesie to szereg korzyści. Przede wszystkim lampy LED pobierają znacznie mniej energii elektrycznej. To jednak nie wszystko – diody charakteryzują się bowiem również znacznie dłuższą żywotnością. Nie będziesz więc produkował śmieci w postaci przepalonych żarówek.

 

Zapomnij o plastikowych butelkach!

Wychodzisz do pracy lub na trening i zabierasz ze sobą napój w plastikowej butelce? To poważny błąd. Takie opakowanie rozkłada się przez kilkaset lat. Co więcej, w naszym kraju spora część plastikowych odpadów nie zostaje ponownie przetworzona, co oznacza, że sięgając po wygodny napój tak naprawdę przyczyniasz się do powstawania kolejnych ton śmieci.

Tymczasem wystarczy drobna zmiana. Jeśli jesteś miłośnikiem ciepłych lub zimnych napojów, postaw na praktyczny kubek termiczny, który pozwoli zachować temperaturę napoju przez bardzo długi czas. Jeśli zaś nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez butelki wody, postaw na praktyczne bidony, z których możesz korzystać przez długie miesiące. Tym bardziej, że obecnie praktycznie w całym kraju możemy bezpiecznie pić wodę prosto z kranu, bez konieczności jej gotowania.

 

Sprzątanie w duchu zero waste

Może się to wydawać nieco dziwne, ale bardzo dużo śmieci i zanieczyszczeń produkujemy w trakcie sprzątania. Jednorazowe rękawiczki, nawilżane chusteczki, silne detergenty – wszystko to nie wpływa najlepiej na stan naszego środowiska. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zrezygnować z dbałości o czystość w swoim domu. Wystarczy zmienić podejście do sprzątania, by było to jak najbardziej ekologiczne.

Przede wszystkim, w domowych porządkach wykorzystuj wielorazowe rękawiczki oraz ściereczki, które możesz wyprać i wykorzystać ponownie. Doskonale sprawdzają się ścierki z mikrofibry. Za ich pomocą możesz ścierać kurze oraz myć okna bez wykorzystania chemii. Doskonale zbierają bowiem zanieczyszczenia i nie powodują smug. Wszystko, czego potrzebujesz by sprzątać z ich wykorzystaniem, to ciepła woda.

Warto również zastąpić detergenty środkami, stworzonymi za pomocą domowych sposobów. Za pomocą soku z cytryny, sody oczyszczonej czy octu możesz usunąć większość zabrudzeń pojawiających się w kuchni czy łazience.

Choć wizja życia, w którym nie wytwarzamy lub do minimum ograniczamy ilość śmieci, wydawać się może trudna, tak naprawdę nie wymaga to od nas wielu wyrzeczeń. Obecnie w sklepach bez trudu znajdziesz przedmioty wielorazowego użytku, które z powodzeniem mogą zastąpić wszechobecny plastik. Ich wykorzystanie, w połączeniu ze zmianą swoich dotychczasowych nawyków, jest prostym sposobem na ekologiczne życie.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0