Przejdź do sklepu brw.pl

Złoto w pokoju – jak stworzyć stylowe wnętrze?

Czytaj
3.04.2019

Złoto w pokoju – jak stworzyć stylowe wnętrze?

Złoty kolor wielu osobom kojarzy się z kiczem i z tego powodu nie jest często wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Tymczasem kolor ten użyty z umiarem i rozwagą, potrafi rozświetlić mieszkanie, bez nadawania mu charakteru królewskiej komnaty. Podpowiadamy, jak stylowo wykorzystać złoto do stworzenia ciekawej stylizacji.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak wprowadzić złote dodatki do pokoju?
  • Jak dobierać do siebie akcenty w złotym kolorze?
  • Czy złote dodatki to dobry sposób na odświeżenie wnętrza?
  • Czy złote dekoracje sprawdzą się w stylu nowoczesnym?

Charakter pomieszczenia zależy nie tylko od mebli, ale także wprowadzonych dodatków. Stylowe dekoracje pozwalają nadać wnętrzu odpowiednią atmosferę oraz sprawiają, że aranżacja staje się pełna. W urządzaniu wnętrz coraz chętniej sięgamy po wyraziste kolory oraz metaliczne barwy. Mogą to być oprawy oświetleniowe, świeczniki, elementy mebli lub ramy obrazów. Chcesz wprowadzić do swojego wnętrza trochę blasku? Postaw na złote dodatki!

Złoty kolor to świetny sposób, aby przełamać klasyczną aranżację o ciemnych lub stonowanych barwach. Ten kolor, mimo że królewski, nie jest jednak zarezerwowanym tylko dla stylizowanych wnętrze. Tak samo chętnie sięga po niego styl skandynawski oraz aranżacje w stylu modernistycznym lub glamour. Szukasz inspiracji, jak wprowadzić kolor złoty do swojego salonu lub sypialni? Podpowiadamy, jak zrobić to z głową i z gustem!

 

Wszystko złoto, co się świeci

Interesującym sposobem na wykorzystanie złota w nowoczesnych wnętrzach jest wprowadzenie do nich lamp z elementami w tym nietypowym kolorze. Złota lampa może być wykonana z metalu i mieć bardzo finezyjne kształty. Na tle monochromatycznego umeblowania lub ścian w ciemnych barwach, nowoczesne lampy doskonale się prezentują, stanowiąc jednocześnie niepowtarzalną ozdobę.

Lampa stołowa Master z oryginalnymi żarówkami kontrastuje z ciemnogranatową ścianą

Jeśli w Twojej sypialni panuje minimalizm, a Ty szukasz wygodnej i estetycznej lampki nocnej, możesz rozważyć zakup lampy Vig. To prosta w formie, a jednocześnie bardzo oryginalna lampa, której charakteru nadaje wyrazista żarówka. Kolor złoty został wykorzystany jedynie do zabarwienia oprawki.

Interesujące połączenie drewna i złota tworzy niebanalny design lampy Vig

We wnętrzach urządzonych w stylu glamour idealnie sprawdzi się lampa składająca się z wielu pozłacanych drucików. To szykowny dodatek, który warto wykorzystać jako dopełnienie reprezentatywnego pokoju, jak salon czy jadalnia. Pięknie będzie prezentować swoje wdzięki tuż nad stołem.

Elegancka lampa wisząca Edge

Złoto w dodatkach

Złoto to kolor, który pięknie sprawdza się jako dominanta kolorystyczna. Zmatowiony złoty czy ochra to odcienie, które możesz wykorzystać, jeśli zależy Ci na wprowadzeniu nuty vintage do danego wnętrza. Złota ramka wykonana z imitacji “starego złota” przykuje uwagę do zdjęcia i wyróżni je na tle innych, umieszczonych w oprawach o bardziej stonowanych barwach.

Złota ramka pomoże Ci wyróżnić wyjątkowe zdjęcie

Interesującym metalicznym dodatkiem może być także świeczniki, który ustawisz na parapecie, komodzie lub blacie stołu. Ciepły, połyskujący kolor pięknie rozjaśni pomieszczenie. Złote dodatki świetnie odbijają światło oraz sprawiają, że wnętrze nabiera niepowtarzalnej i kameralnej atmosfery. Neutralny kolor jest także świetną bazą do aranżacji stroików okolicznościowych.

Do stworzenia przytulnej atmosfery niezbędne są miękkie dodatki w postaci poduszek, narzut i pledów. Niezależnie od tego, czy urządzasz swoje mieszkanie w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy tradycyjnym – z pewnością znajdziesz odpowiednie złote tekstylia. Do wnętrz tradycyjnych wybieraj poduszki z frędzlami. W pokojach inspirowanych daleką północą dobrym wyborem okażą się pledy i narzuty w stonowanych barwach z akcentem w postaci złotego haftu.

Mistrz Black: Złota poduszka dopełni wystrój wnętrza glamour, modern, a także eklektycznego

Pozłacane elementy

Złoto świetnie łączy się nie tylko z białym i czarnym, ale także kolorami pastelowymi, nadając im energii. Subtelne wykorzystanie tego koloru przy wykańczaniu mebli dodaje im szyku i elegancji.

Wykończenie nóżek w kolorze antycznego złota to wyróżnik sofy Lisera

Pamiętaj, że wprowadzając do wystroju złoto w formie detali, należy być konsekwentnym. Dobrym pomysłem na takie użycie złota jest zadbanie o uchwyty i klamki w zbliżonym odcieniu tego koloru. Uważaj na nadmiar – zbyt wiele złotych detali zaburzy równowagę wnętrza.

 

Idź na całość!

Wbrew pozorom użycie złota w dużej ilości nie musi równać się barokowemu efektowi. Jeśli lubisz aranżacje nietypowe i odważne, możesz wykorzystać złoty kolor do pomalowania całej jednej ściany.

Jednak tak wyrazisty element wystroju powinien być zrównoważony meblami w stonowanych odcieniach, jak biel czy szarości. W takim pomieszczeniu nie należy już umieszczać żadnych złotych detali. Takie rozwiązanie stylizacyjne sprawdzi się w większych, widnych pomieszczeniach.

 

Złoto w aranżacji wnętrz. Tego unikaj:

  • Złoto ma wiele odcieni. Jeśli wybierasz jego antyczną wersję, zrezygnuj z błyszczących dodatków.
  • Unikaj grupowania złotych elementów: złota ramka obok złotej lampy i wazonu, postawiona na złotym obrusie sprawi, że aranżacja stanie się kiczowata.
  • Bądź konsekwentny – złoty jest kolorem, który staje się istotnym elementem stylu. Dlatego jeśli decydujesz się wprowadzić go do swojego mieszkania, dobrze jest wykorzystać ten motyw konsekwentnie we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli złoto pojawi się w większej ilości np. tylko w salonie, zatracisz spójność stylistyczną z kuchnią i przedpokojem.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0