Przejdź do sklepu brw.pl

Zwierzak w domu! Jak zabezpieczyć meble przed psem lub kotem?

Czytaj
10.06.2019

Zwierzak w domu! Jak zabezpieczyć meble przed psem lub kotem?

Słodkie cztery łapy potrafią wnieść do domu wiele radości. Jednak łapy to również pazury. Zatem jeśli szkoda nam mebli, powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć przed zwierzakiem. Masz w domu psa lub kota? Jeśli chcesz oszczędzić sobie stresu i pracy, zadbaj o mieszkanie. Oprócz tego, że zwierzę bezwarunkowo kocha domowników, niestety może przyczynić się do zniszczeń w domu. Sprawdź, jak w prosty i szybki sposób zabezpieczyć swoje mieszkanie przed czworonożnym przyjacielem.

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Jak stworzyć przyjazną przestrzeń dla zwierząt w domu?
  • Jak zapewnić zwierzakom bezpieczeństwo w domu?
  • Jak zabezpieczyć meble przed zwierzakami w domu?

Przestrzeń do zadań specjalnych, czyli czym są meble i domowe akcesoria dla psa i kota?

Dla wielu kotów drapak to nic nieznacząca ozdoba. Zwłaszcza, jeśli owe koty przyzwyczaiły się do zabawy na innych elementach domowego wyposażenia i ich ofiarą padają kanapy, meble, drzwi i szafki. Psy natomiast często źle znoszą nieobecność właściciela i jakoś rekompensują sobie samotność. Podrapane drzwi to wówczas standard, ale czasem zdarzają się również zjedzone zasilacze do laptopów, ponadgryzane meble i inne szkody w obrębie pomieszczenia, w którym zwierzak przebywa. Posiadanie psa wywołuje budzi wiele pozytywnych emocji, ale zniszczone meble już niekoniecznie. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie tej przestrzeni w taki sposób, by drapanie nie było konieczne lub nie wyrządzało aż takich szkód. Ochrona mebli w domu ze zwierzętami to podstawa!

Jak zabezpieczyć kable przed psem? Co zrobić, aby pies nie drapał mebli? O tym, jak zwierzęciu przemówić do instynktów i zachęcić do drapania tam, gdzie trzeba, przeczytasz poniżej.

Dom: bezpieczne miejsce dla Twojego zwierzaka

Zabezpieczenie mieszkania przed zwierzętami to jedna z ważniejszych czynności, które powinniśmy wykonać, decydując się na psa lub kota. Nie chodzi tu wyłącznie o to, by uchronić domowy budżet przed zakupem nowych mebli i odnawianiem zniszczonej podłogi (choć o tym też nie należy zapominać), lecz przede wszystkim, ważne jest bezpieczeństwo samego czworonoga.

Zwierzę nie zna zasad panujących w domu i nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie na niego czyhają. Pozorna zabawa z zasłoną czy gryzienie kabli może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Zwierzęta wymagają opieki, a przestrzeń wokół nich powinna być odpowiednio przygotowana i zabezpieczona.

Proste domowe sposoby w walce z pazurkami

O ile psu możemy systematycznie przycinać pazury, o tyle koty same dbają o ten element swojego ciała. Czasem rozwiązaniem jest drapak. Większość kotów odpuści drapanie mebli, jeśli tylko będzie umiało z drapaka korzystać. Jednak jeśli problem drapania nadal występuje, można zadziałać naturą.

Koty nie lubią zapachu cytrusów, a tak się składa, że dla człowieka jest on dość przyjemny. Aby futrzak nie drapał mebli, możesz posmarować je olejkiem cytrusowym lub skórką pomarańczy, czy cytryny. Powstrzyma to koty od chęci drapania wszystkiego, co popadnie, a dzięki temu ocaleje przynajmniej część mebli.

Koty mogą korzystać z drapaków, ale psy już niestety nie. W obronie drzwi i mebli można stanąć za pomocą domowych metod organizowania psu czasu pod naszą nieobecność. Świetnym rozwiązaniem są kongi, w których chowamy drobne przysmaki, a psy toczą je po podłodze, dopóki się do smaczków nie dobiorą. Dla aktywnych czworonogów świetna będzie również mata węchowa, którą możesz wykonać z gumowej wycieraczki z dziurkami i pociętymi w paski kawałkami czystych ściereczek do naczyń. Nawet jeśli psiak wyszuka na niej wszystkie smaczki, to po pracy węchem będzie tak zmęczony, że najprawdopodobniej zaśnie.

Kable elektryczne i domowa „chemia” kontra domowe czworonogi

Największym domowym niebezpieczeństwem dla zwierząt są odsłonięte kable elektryczne, których przegryzienie może skutkować porażeniem prądem. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie kabli jest kupno specjalnych maskownic, czyli listew osłaniających.

Oprócz tego, na rynku znajdziemy  tzw. peszle, czyli chroniące, plastikowe rurki, przez które łatwo przeprowadzimy kable. Dla dodatkowego bezpieczeństwa maskownice lub peszle można smarować specjalnymi substancjami o nieprzyjemnym smaku, które skutecznie oduczą podgryzania.

Groźne dla zwierząt mogą być także środki chemiczne. Wszelkie detergenty powinny być przechowywane w miejscach trudno dostępnych, których pupil nie zdoła otworzyć łapką. W tym przypadku mogą pomóc, popularne wśród rodziców małych dzieci, blokady do drzwiczek albo zamykane pojemniki plastikowe.

Pojemnik Top Store
Pojemnik Evo Total

 

Jak zabezpieczyć meble przed psem i kotem?

Nie jest tajemnicą, że psy – zwłaszcza te młode – często „ostrzą” swoje zęby na domowym wyposażeniu. Najchętniej gryzą wszystko to, co drewniane, np. nóżki od krzeseł. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wymiana mebli na te z metalowymi nogami, ale jeżeli wolisz  tego uniknąć – zainwestuj w gryzaki, które kupisz w każdym sklepie zoologicznym. Nie bez znaczenia jest oczywiście także odpowiednia tresura zwierzęcia.

Niektórzy właściciele psów skarżą się na podrapane drzwi. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno specjalnej osłony na drzwi. Oprócz tego, warto kupić kilka zabawek, które mogą zająć czas czworonoga podczas naszej nieobecności.

Czy tylko psy mogą zniszczyć Twoje meble? Wszyscy wiemy, że koty kochają ostrzyć swoje pazurki. Wykorzystują do tego zasłony, dywany, kanapy i każdy inny, nadający się do tego element domowego wyposażenia. W tym przypadku rozwiązaniem jest nakrycie foteli i kanap narzutą z grubszego materiału, która zabezpieczy tapicerkę, a także kupno drapaka i regularne przycinanie kocich pazurów.

Narzuta Bedford
Narzuta pikowana Dana

Sierść, wszędzie sierść…

Twój zwierzak gubi ogromną ilość sierści? Pamiętaj o regularnym wyczesywaniu zwierzaka za pomocą profesjonalnych szczotek. Oprócz tego, wymień ogromne dywany z długim włosiem na wygodne w czyszczeniu i wietrzeniu, małe dywaniki z krótkim runem.

Dywan z frędzlami w stylu azteckim
Dywan Norway

Jeżeli chodzi o meble tapicerowane, aby usunąć z nich sierść, sięgnij po rolki czyszczące. Dobrym pomysłem jest również pokrycie kanapy lub foteli narzutami, które z łatwością można uprać i pozbyć się sierści oraz zabrudzeń, a także zapobiec zadrapaniom mebla. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem idealnej tapicerki zwróć uwagę na grupę tkanin funkcyjnych PET FRIENDLY,  z których powierzchni z łatwością usuniesz sierść.

Chcesz, aby Twoje meble wypoczynkowe były w idealnym stanie? Spróbuj nauczyć czworonoga spać w legowisku. Kupując posłanie dla psa lub kota, trzeba wziąć pod uwagę rozmiar i wybrać takie legowisko, które będzie wygodne i posłuży zwierzakowi na lata. Komfortowe posłanie sprawi, że kanapa stanie się dla pupila mniej atrakcyjna i zamiast na kanapę uda się do własnego legowiska, przez co ograniczymy ilość sierści w domu.

A jakie są Twoje sposoby na zabezpieczenie mieszkania przez pupilami?

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0